راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 9227                   2018-02-10 12:10:47

کارگران شرکت نفت و رانندگان نفت‌کش برای آغاز اعتصاب سراسری از شنبه ۲۱ بهمن به مدت سه روز فراخوان دادند.

کارگران شرکت نفت و رانندگان نفت‌کش برای آغاز اعتصاب سراسری از شنبه ۲۱ بهمن به مدت سه روز فراخوان دادند.
بر اساس فراخوان منتشرشده در وب‌سایت «اتحادیه آزاد کارگران»، کارگران شرکت نفت و رانندگان نفت‌کش اعلام کرده‌اند که در اعتراض به پرداخت‌نشدن حقوق و مزایا و مطالبات مزدی، پایین‌بودن کرایه نفت‌کش، عوارض بالای اتوبان و ناکارآمدی سیستم از ۲۱ بهمن تا ۲۳ بهمن در اعتصاب خواهند بود.
این اعتصاب در سرتاسر ایران به جز مناطق زلزله‌زده اجرایی می‌شود. در فراخوان اعتصاب به رانندگان نفت‌کش هشدار داده شده که شاید جایگاه‌های سوختی جاده‌ها به دلیل اعتصاب سوخت نداشته باشند.
این بیانیه هدف از اعتصاب را «کمک به مردم ایران و همبستگی با مردم ایران و مبارزه با پول‌شویی و اختلاس» خوانده است.
در هفته‌های اخیر کارگران شرکت نفت و نفت‌کش در نقاط و بخش‌های مختلف صنعت نفت ایران دست به اعتراض زده بودند.
کارگران شرکت حفاری شمال دو سال مطالبات معوقه دارند. آن‌ها علاوه بر تعویق مزد سال جاری، بخشی از اضافه حقوق سال ۹۵، اضافه حقوق سال ۹۶ و عیدی سال گذشته را هم دریافت نکرده‌اند. در پی اجرای «طرح اصلاح ساختاری» در شرکت، حقوق و دستمزد بخش اعظم پرسنل کاهش یافته. بیش از ۲۰۰ تن اخراج شده‌اند. دست‌کم ۱۰۰ تن بلاتکیف‌اند یا به بیان مدیر عامل حفاری شمال «در طرح توسعه آتی شرکت» قرار دارند.
یک کارگر شرکت حفاری شمال در پیامی به زمانه نوشته بود که «۱۴ روز در بدترین شرایط کاری کار می‌کنیم، متاسفانه هنوز عیدی سال گذشته، حق سفر پرسنل از پارسال تا کنون، ۸ ماه اضافه حقوق مصوبه دولت سال ۹۵ و اضافه حقوق مصوبه دولت سال ۹۶، و حقوق آذرماه و دی ماه هنوز پرداخت نشده است. از وقتی که بنیاد مستضعفان طبق اصل ۴۴ سهام شرکت حفاری شمال را خرید متاسفانه وضع شرکت بد و بدتر شد. شرکت همه مطالباتش رو از کارفرما که شرکت نفت مرکزی می‌باشد گرفته و مشکل مالی ندارد اما از پرداخت حق کارگران امتناع می‌کنند.»
۱۶۰ تن از کارکنان پیمانی شرکت پخش فراوردهای نفتی تبریز نیز ملحقات مزد خود را دریافت نکرده‌اند. پیمانکار با این کارکنان که بیش از ۱۴ سال سابقه کار دارند قرارداد جدیدی بسته است اما مطالبات مربوط به قرارداد قبل شامل مابه‌ازای نقدی مرخصی و عیدانه آن‌ها را نپرداخته است.
جمعی از کارکنان پیمانکاری شرکت ملی حفاری ایران نیز چندین بار تجمع اعتراضی بر پا کرده اند. آنها به تبعیض میان کارکنان پیمانی و رسمی معترضند. این کارکنان در خوزستان و در هوای آلوده و مملوء از گرد و غبار کار می‌کنند و کمک رفاهی و حق بدی آب و هوا و دیگر ملحقات مزدی به آنها تعلق نمی‌گیرد.
حتی دانشجویان شرکت نفت نیز از این اعتراض‌ها برکنار نبوده‌اند. همزمان با سفر بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت به گچساران، جمعی از دانشجویان آموزشکده نفت این شهر پنجشنبه ۱۹ بهمن در اعتراض به عدم استخدام در وزارت نفت، مقابل فرمانداری تجمع اعتراضی برپا کردند.
معترضان که ۱۴۴ دانشجوی این دانشکده را نمایندگی می‌کردند بنرهایی حاوی اعتراض به «استخدام‌های غیرقانونی» در نفت و تعیین وضعیت شغلی خود در دست داشتند.