راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 9221                   2018-02-05 14:19:56

ازسرگیری اعتراضات کارگران کارخانه هپکو

ازسرگیری اعتراضات کارگران کارخانه هپکو نسبت به نداشتن امنیت شغلی،عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولین طراز اول کشور واستان مرکزی
روز دوشنبه شانزدهم بهمن ماه، کارگران کارخانه هپکو دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی،عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولین طراز اول کشور واستان مرکزی دست از کارکشیده وبا راهپیمایی از کارخانه درخیابان امام بطرف مرکزشهر اراک راه افتادند ودرمیدان شهدا تجمع و زنجیره انسانی تشکیل دادند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران کارخانه هپکو یکی از مشکلات اصلی کارگران این شرکت را معوقات حقوق کارگران عنوان کرد و گفت: کارگران این شرکت در سال ۹۶ تا به امروز ۱۰۶ روز حقوق طلب دارند علاوه بر اینکه بسیاری از کارگران حقوق سال ۹۵ را هم به صورت کامل دریافت نکرده اند. وی با اشاره به اینکه در ایام پایانی سال قرار داریم بیان کرد: ما کارگران هپکو هم خانه و زندگی داریم تا کی و چقدر باید صورت خودمان را باسیلی سرخ نگه داریم و خجالت زن و فرزندان و فامیل را بکشیم.

این کارگر شرکت هپکو اضافه کرد: از مسئولین انتظار داریم یک تصمیم اساسی برای این شرکت بگیرند تا کارگران هپکو کمتر استرس و مشکل دریافت حقوق داشته باشند.
وی بیان کرد: در این چند سالی که شرکت هپکو با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند بسیاری از کارگران شرکت به دلیل اینکه حقوقشان را به درستی دریافت نکرده اند علاوه بر مسائل مالی با مشکلات فرهنگی و اجتماعی زیادی نیز روبه رو شده اند.
یکی دیگر از کارگران شرکت هپکو نبود تولید و نداشتن سفارش را از مشکلات عمده این شرکت عنوان کرد و گفت: تا زمانی که تولید این شرکت رونق نگیرد نمی توان امیدی به رفع مشکلات شرکت داشت.

وی اضافه کرد: متاسفانه اقداماتی که تا کنون صورت گرفته فقط برای پرداخت حقوق بوده و عملا کاری برای تولید شرکت صورت نگرفته است در شرایطی که حل مشکل تولید،خود به خود مشکل پرداخت حقوق را هم حل می کند.
این کارگر شرکت هپکو با بیان اینکه همواره صحبت می شود که بخشی از تولید ماشین آلات شهرداری ها از طریق هپکو تامین شود افزود: متاسفانه این موضوع هنوز در حد حرف باقی مانده و در عمل محقق نشده است.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون کمتر از ۵ درصد از شرکت فعال بوده و به تولید مشغول است افزود: با این روند نمی توان خیلی امیدی به آینده داشت. این کارگر شرکت هپکو بیان کرد: تا زمانی که واردات (به واسطه اینکه برای برخی از مسئولین نان دارد) به جای تولید داخل مد نظر مدیران ارشد کشور است نباید بیش از این انتظار رفع مشکلات را داشته باشیم.
یکی دیگر از کارگران شرکت هپکو ضعف مدیریت را یکی از عوامل وضعیت فعلی شرکت عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه مدیریت شرکت این بلا را بر سر شرکت درآورده است.
وی اضافه کرد: مدیری که این عرضه و توانایی را ندارد که تولید و سفارش این شرکت را تامین کند چه مدیریتی دارد و مدیران قبلی که این اوضاع را به وجود آورده اند که حسابشان جداست.
این کارگر هپکو بیان کرد: ما کار و تولید می خواهیم؛ اگر امروز در شرکت کار و تولید داشتیم مگر دیوانه بودیم که بخواهیم به خیابان بیاییم و برای مردم مشکل ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: وعده هایی که مسئولین از طریق رسانه ها می دهند قشنگ و زیبا است ولی در عمل چیزی عاید کارگران نکرده است.
یکی دیگراز کارگران کارخانه هپکوبا اشاره به جلسات مکرر مسئولان درباره شرکت هپکوبه یک منبع خبری دیگر گفت: مشکلی حل نشده! قول می‌دهند اما قول کافی نیست، عمل به قول از خود قول مهم‌تر است. مجدداً معوقات کارگران به ۴ تا ۵ ماه رسیده است.
وی ادامه داد: مشکلی که به طور جد به عنوان مطالبه دنبال می‌کنیم تعیین تکلیف و چرخیدن چرخ‌های این کارخانه است، مطالبه ما شارژ شدن قطعات کارخانه است، عملیات اولیه کارخانه بیش از چند ماه خوابیده، خط‌های تولیدی کارخانه کاری برای تولید ندارند، این خط‌ها به ظاهر سر و صدا می‌کنند اما هیچ خبری از کار نیست!
این کارگرافزود: یک هزار کارگر چندین ماه حقوق عقب افتاده دارند هر کارگر هپکو بالغ بر ۱۲ الی ۱۵ میلیون تومان از کارخانه بابت حقوق و دستمزد طلب دارند چگونه می‌خواهند اعتبارات معوقه را یکباره تخصیص دهند؟ کارگران هیچ پس اندازی برای گذران زندگی ندارند با هر کدام از کارگران صحبت کنید می‌گویند میلیون‌ها تومان فقط به بانک‌ها بدهکار هستند، ما بی جهت اعتراض نکرده‌ایم چک‌های ما برگشت می‌خورد و طلبکار و بانک ما را تحت فشار قرار داده‌اند نزدیک عید است و کارگر بیش از هر زمان دیگری حقوق و مزایا نیاز دارد.
وی تاکید کرد: خواسته ما این است که هپکو تعیین تکلیف شود این همه تاسیسات و زیر ساختی که در این شرکت وجود دارد نباید از بین برود. مسئولان به جای قول دادن، کار برای هپکو بیاورند دولت جلوی واردات بی‌رویه را بگیرد یکی از مشکلات اساسی شرکت هپکو واردات است، واردات پوست شرکت هپکو را کنده، روزی ده‌ها ماشین راه سازی چینی وارد کشور می‌شود در صورتیکه این ماشین‌ها را می‌توان با کیفیت بالاتر در هپکو ساخت حتی مصرف کننده هم از ماشین‌های چینی ناراضی است.
وی با بیان اینکه اگر قرار است ماشینی وارد کشور شود باید انحصار آن به هپکو داده شود، گفت: هپکو صنعت مادر است، واگذاری هپکو به بخش خصوصی از مشکلات این شرکت نمی‌کاهد، هپکو باید به خانه خودش که همان دولتی شدن است برگردد، صنایع مادر با واگذاری به شخص، مشکل آفرین می‌شوند در هپکو تجربه تلخ واگذاری‌ها به بخش خصوصی کاملاً نمایان است.
این کارگرادامه داد: تاسف بارتر از مبلغ کم واگذاری هپکو، فرد خریدار، تولید کننده نبود بلکه یک وارد کننده بود. یک سال است که با سرنوشت کارگران هپکو بازی می‌شود.
وی ادامه داد: با وجود آخرین مهلتی که به آقای احمدپور مدیرعامل شرکت برای پرداخت حقوق کارگران داده شد و با وجود همکاری نهادهای مختلف با ایشان برای بازگشت چرخه تولید به شرکت و واریز حقوق کارگران، متاسفانه در عمل هیچ تعهدی عملی نشد.
کارگر کارخانه هپکوگفت: هیات مدیره هپکو مشخص نیست یک‌بار صحبت از آمدن فلانی می‌شود یک بار تشکیل جلسه با فرد دیگری و... ولی آنچه مسلم است اینکه افراد که امتحان خود را در هپکو پس داده‌اند نباید به شرکت وارد شوند با آمدن این افراد و تشکیل جلسه آبی برای هپکو گرم نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه اگر چرخه هپکو مجدد راه اندازی شود می‌تواند برای ۳ هزار جوان تولید اشتغال کند، گفت: واگذاری ساخت ۳ هزار دستگاه از همیاری شهرداری‌ها به این شرکت، پرداخت حقوق و معوقات کارگران، حمایت از صنایع و مهم تر از همه اختصاص وام ۱۰۰ میلیاردی بصورت مرحله‌ای برای رونق تولید، همگی از قول‌هایی است که از دوره استاندار قبلی تا امروز مطرح بوده ولی متاسفانه تاکنون هیچ کدام از قول‌ها عملی نشده است.
روزشمار اعتراضات کارگران کارخانه هپکو را دراخبار وگزارشات کارگری19،16دی ماه،30،6،3،1مهرماه،30،29،28،8شهریورماه،،13،12،10تیرماه سال 1396 بخوانید.
درهمین رابطه:
ادامه مبارزات کارگران کارخانه هپکو درراه تحقق خواسته هایشان کارگران هپکو اراک می خواهند چرخ کارخانه بگردد،شغلشان پابرجا باشد ومطالباتشان بموقع پرداخت شود.
اخبار وگزارشات کارگری-1مهر1396:علی ربیعی پنجم مهرماه سال جاری بدنبال اعتراضات گسترده کارگران کارخانه های آذرآب وهپکو به اشکال مختلف از اعتصاب و تجمع درمحل کار ،تجمع مقابل نهادهای حکومتی ومیادین مرکزی شهر تا راهپیمایی درسطح شهر اراک ویورش پلیس ضد شورش به آنها در روزهای بیست وهشتم وبیست ونهم شهریورماه،برای انجام ماموریتی امنیتی از طرف حسن روحانی مبنی برپایان دادن به اعتراضات کارگران وبعبارتی دیگر خواباندن سروصدا کارگران راهی اراک شد.
علی ربیعی طبق روش شناخته شده اش برای شکستن اعتصاب کارگران با وعده هایی مبنی برپرداخت مطالبات کارگران،جلوگیری از واردات تولیدات مشابه این دوکارخانه وپیگیری سفارشات برای تولید،با خاتمه پیداکردن ماموریتش وبخیال خود خواباندن سروصدای کارگران،به تهران بازگشت.
اخبار وگزارشات کارگری طی مقاله ای تحت عنوان« وزیر کار وچهره سرشناس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی راهی اراک شد تا بافق دومی رقم بزند!»*بتاریخ پنجم مهرماه ازجمله نوشت:
«آری!وزیر کار فعال دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی راهی اراک شده است تا بافق دومی رقم بزند وهمانند کارگران معدن سنگ آهن بافق باوعده های توخالی وبدون ضمانت اجرایی سروصدای کارگران آذرآّب وهپکورابخواباند.»
روز گذشته(30مهرماه)کارگران کارخانه هپکو برای باری دیگردراعتراض عدم تحقق خواسته هایشان مبنی برنگشتن چرخ کارخانه وبخطر افتادن اشتغالشان وعدم پرداخت سه ماه حقوقشان، مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند. اعتراض روز گذشته از یکطرف توخالی بودن وعده های وزیر کار واز طرف دیگر عزم راسخ کارگران کارخانه هپکو را در راه احقاق حقوق برحقشان بنمایش گذاشت.
پس از اعتراض دیروز کارگران هپکو،استانداراستان مرکزی گفت:هپکوی اراک در سال 1386 به بخش خصوصی واگذار شد و این در شرایطی است که در همان سال اول نیز میزان چشمگیری سود خالص داشت واین مهم نشان می دهد در صورت راه اندازی مجدد این شرکت می توان در مدت زمانی کوتاه با راهبردهای هدفمند به شرایط سود دهی و رونق در تولید رسید.
این شرکت بهمن ماه سال گذشته به سهامدار جدید(اسدالله احمد پور) واگذار شد و وی نیز از اردیبهشت امسال فعالیت خود را به طور رسمی در شرکت آغاز کرد. وی بیان کرد: نشست مراجع ذیصلاح استان در روز گذشته در خصوص هپکو تصمیمات مهمی در پی داشت که بخشی از آن باید در درون استان و بخشی با مشارکت دولت و وزارتخانه ها پیگیری شود.
آقازاده اضافه کرد: با وجود اینکه بازگرداندن مسئولیت هیکو به دولت در شرایط نامناسب مالی کشور دشوار است، اما این مهم یکی از تصمیمات پیشنهادی است و در صورتی که تنها راه احیای هپکو این مهم باشد با تمام توان و با مراجعه به همه وزارتخانه های مربوطه مسئله دنبال می شود.
استاندار اضافه کرد: کارگران شرکت هپکو باید در اسرع وقت هفت نفر از همکاران خود را به عنوان نماینده تام الاختیار شرکت به استانداری مرکزی معرفی کنند تا در نشست های رسمی که خارج از شرکت و به خصوص در استانداری برگزار می شود، زبان گویای آنان باشند.
وی افزود: نشست های تخصصی حل مشکلات هپکو اراک با حضور نمایندگان کارگران از امروز با قوت از سر گرفته می شود و ظرف مدت یک هفته تصمیم های نهایی اخذ خواهد شد و در شرایطی که تغییر سهامدار و یا بازگرداندن این واحد مادر تخصصی به دولت صلاح شرکت باشد ، اقدامات انجام می شود.
دراین شرایط تعیین نمایندگان از طرف کارگران کارخانه هپکو وشرکتشان در جلسات فوق بیش ازپیش اهمیت دارد.
نمایندگانی که شرکتشان دراین جلسات در راستای تحقق خواسته های کارگران هپکو باشند.
چنین مسئولیتی نباید به آنهایی واگذارشود که بفکر تعریف وتمجید از این وزیریا فلان وکیل هستند.
درهمین چارچوب،اخباروگزارشات کارگری بتاریخ دوازدهم مهرماه بدنبال قدردانی شورای اسلامی کار کارخانه هپکواز علی ربیعی طی مقاله ای تحت عنوان« خواسته های کارگران کارخانه هپکو،وعده های وزیرکارو شورای اسلامی کار»**ازجمله یادآورشد:
«درهمین چارچوب می توان گفت،شورای اسلامی کارکارخانه هپکوازعلی ربیعی بابت وعده های توخالی قدردانی کرده است نه متحقق شدن خواسته های کارگران این واحد تولیدی؟!
عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران کارخانه هپکودرکمال بی توجه ای وانفعال وزارت کار وشخص وزیرکاروپرداخت 50درصدش قابل نکوهش است نه قدردانی!!!» *وزیر کار وچهره سرشناس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی راهی اراک شد تا بافق دومی رقم بزند!
روزچهارشنبه5مهر،بدنبال ماه ها اعتراضات کارگران دوکارخانه آذرآب وهپکواراک نسبت به عدم پرداخت مطالبات ونداشتن امنیت شغلی، علی ربیعی به اراک سفرکرد؟؟؟!!!!
اخبار وگزارشات کارگری5مهر1396:طی ماه ها ی گذشته این کارگران بارها وبه اشکال مختلف ازاعتصاب و تجمع درمحل کار ،مقابل نهادهای حکومتی ومیادین مرکزی شهر تا راهپیمایی درسطح شهر اراک اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.وزارت کار و وزیرش هیچ توجه ای نشان ندادند وبا سکوت وانفعالشان سرسپردگیشان را به کارفرمایان یا بزعم خودشان کارآفریناننشان دادند. روزهای سه شنبه وچهارشنبه هفته گذشته(28و29شهریور) کارگران هپکو وآذرآب که کاردبه استخوانشان رسیده،برای ابرازخشمشان نسبت به بی توجه ای کارفرما،مسئولین طراز اول استان مرکزی ومسئولان ذی ربط کشوری ازجمله وزارت کار وشخص وزیر کاربه خواسته های برحقشان، دست به تجمع درمسیر راه آهن وجاده زدند که با یورش وحشیانه پلیس ضد شورش روبرو وموردضرب وشتم قرار گرفتند که منجر به بستری شدن تعدادی از این کارگران دربیمارستان شد. امروز علی ربیعی که یکی از عوامل اصلی بی توجه ای به خواسته این کارگران وسرکوبشان می باشد راهی اراک شده تا مشکلشان را حل کند.
علی ربیعی برای برآورده کردن خواسته های کارگران هپکو وآذرآب راهی اراک نشده است .وی بفرمان حسن روحانی برای پایان دادن به اعتصاب این کارگران وبعبارتی دیگر خواباندن سروصدایشان به این ماموریت رفته است.
علی ربیعی اهداف سفرش را باختصار ولی روشن بیان کرد:
1-وی حمله به کارگران رامحکوم نکرد اما بعنوان فعال دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعتراضات کارگران خارج از چارچوب امنیت وبرهم زننده ثبات موجود خواند وبعبارتی دیگربرای سرکوب کارگران معترض در آینده زمینه سازی کرد: ایلنا-5مهر:« به عنوان فردی که هم در میان قشر و تشکل‌های کارگری فعالیت داشته و هم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کار کرده‌ام؛ می‌گویم که کارگر باید پیام خود را با صدای بلند برساند، اما چارچوب امنیت نیز باید درنظر گرفته شود و ضمن بیان اعتراضات، ثبات موجود برهم نریزد.» 2-کارگران را به شکستن اعتصابشان فراخواند:
فارس-5مهر:«کارگران آذرآب باید به کار خود برگشته و فعالیت کنند، چراکه 70 درصد مشکلات برطرف شده است.»
اما وعده های امروزعلی ربیعی در اراک :
1-دولت و وزارت کار مخالف فروش اموال و دارایی‌های شرکت هپکو اراک است و ما مخالف تعدیل نیرو در دو شرکت هپکو و آذرآب هستیم و نمی‌گذاریم نیرویی اخراج شود.
2-هماهنگی‌ها با سازمان تامین اجتماعی، سازمان همیاری شهرداری‌ها، وزارت راه و شهرسازی و بانک‌های عامل انجام شده و طی دو روز آینده تمام مشکلات این دو شرکت که مرتبط با این سازمان‌ها هست حل و فصل می‌شود.
3-به شدت مخالف واردات تجهیزاتی هستیم که نمونه آن در این دو شرکت تولید می‌شود و با هرگونه واردات بی‌رویه برخورد خواهد شد و این کار م‌ تواند رونق تولید و اشتغال را در شرکت‌های آذرآب و هپکو دربرداشته باشد.
4-در ارتباط با آذرآب با مدیرعامل صحبت کردم؛ قرار شد 20میلیارد تومان وام آبان ماه به حساب این شرکت واریز شود.
5-ما در شرکت هپکو، بحثِ به‌روز شدن حقوق کارگران که فردا صبح بخشی از حقوق عقب مانده پرداخت خواهد شد را دنبال می‌کنیم.
آری!وزیر کار فعال دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی راهی اراک شده است تا بافق دومی رقم بزند وهمانند کارگران معدن سنگ آهن بافق باوعده های توخالی وبدون ضمانت اجرایی سروصدای کارگران آذرآّب وهپکورابخواباند.
بعد ازاینکه آبها از آسیاب افتاد نه تنها پاسخگویی به خواسته های کارگران شامل مرور زمان خواهد شد بلکه نوبت به حساب پس دادن کارگران معترض می رسد.
شاهد این ادعا تجربه کارگران معدن سنگ آهن بافق است. جمله معروف علی ربیعی درمردادماه سال 1393«اگر این اعتصاب (که ۳۹ روز طول کشید)، ۳۳۹ روز هم ادامه پیدا می‌کرد اجازه نمی‌دادم مویی از سر کارگر‌ها کم شود»هنوز از خاطره ها نرفته است.
اما چند روزبعد تعدادی از کارگران معترض را بازداشت کردند که دور دیگری از اعتصاب کارگران واعتراضات خانواده هایشان را بدنبال داشت.
** خواسته های کارگران کارخانه هپکو،وعده های وزیرکارو شورای اسلامی کار اخبار وگزارشات کارگری12مهر1396:روزچهارشنبه دوازدهم مهرماه ایلنا نوشت:شورای اسلامی کار کارخانه هپکو با ارسال نامه‌ای از عملکرد علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیگیری مشکلات هپکو و مطالبات کارگران این واحد تولیدی قدردانی کرد.
خواسته های کارگران کارخانه هپکو چیست؟
آیا وعده های وزیرکاربرای تحقق این خواسته ها عملی شده است؟
1-علی ربیعی-5مهر: ما در شرکت هپکو، بحثِ به‌روز شدن حقوق کارگران که فردا صبح بخشی از حقوق عقب مانده پرداخت خواهد شد را دنبال می‌کنیم.
آیا مطالبات کارگران کارخانه هپکو پرداخت شده است؟
براساس آخرین گزارشات تا امروزچهارشنبه دوازدهم مهرماه فقط 50 درصد مطالبات کارگران کارخانه هپکوپرداخت شده است.تعداد کارگران شرکت هپکومشتمل بر کارگران کارخانه هپکو در اراک، دفتر مرکزی ( تهران) و بخش مهندسی قطعات و خدمات پس از فروش ( اراک و جاده کرج) به حدود1200 نفر می رسد که در مجموع 14 میلیارد تومان (6ماه حقوق سال جاری ازاول فروردین ماه تاپایان شهریورماه) از شرکت طلب داشتند.50درصد این مبلغ یعنی حدود هفت میلیارد تومان آن پنجشنبه هفته گذشته پرداخت شد. این هفت ‌میلیارد تومان هم بیشتر به کارگران کارخانه ( حدود 900 نفر) بابت پنج ماه حقوقشان(از اول فروردین تا پایان مرداد) پرداخت شده است و مطالبات پیش از سال 1396و شهریورماه سال جاری(حدود 50درصد مطالبات کل کارگران این شرکت بالغ بر هفت ‌میلیارد تومان) کماکان پرداخت نشده است.
2-علی ربیعی-5مهر: به شدت مخالف واردات تجهیزاتی هستیم که نمونه آن در این دو شرکت(هپکو و صنایع آذرآب) تولید می‌شود و با هرگونه واردات بی‌رویه برخورد خواهد شد و این کار می‌ تواند رونق تولید و اشتغال را در شرکت‌های آذرآب و هپکو دربرداشته باشد.
آیا برای جلوگیری از وارادت اقدامی صورت گرفته است؟
ازتاریخ پنجم مهرماه تابه امروز اقدامی برای جلوگیری از واردات ازجمله ماشین آلات راهسازی صورت نگرفته است وبراساس آخرین گزارشات رسانه ای شده وارادات این دسته از ماشین آلات همچنان ادامه دارد ازجمله اخیرا از طریق بندر رجایی بندرعباس ماشین‌های لودروارد شده است.
3-سال گذشته وعده صدور مجوز تولید 3000دستگاه ماشین راهسازی داده شد ودرجریان مذاکرات هفته گذشته دوباره مورد تاکیدقرار گرفت.
آیا تاکنون مجوزی برای تولید ماشین های راهسازی صادرشده است؟
تاکنون هیچ خبرو عملی برای متحقق شدن این وعده رسانه ای نشده است.
4-براساس وعده ای که هفته گذشته داده شد قرار بود سه شنبه هفته جاری علی ربیعی دوباره به اراک سفرکند که سفرش هم منتقی شد.
اما در شرایط حاضروضعیت تولید درکارخانه هپکو چگونه است؟
براساس گزارشی که روز گذشته رسانه ای شد ،فقط یک پروژه تولید دراین کارخانه فعال است که برای اجرای آن فقط 10 تا 15 درصد کارگران مشغول کار هستند و بقیه کارگران با وجود حضور در کارخانه، بیکار هستند.
درهمین چارچوب می توان گفت،شورای اسلامی کارکارخانه هپکوازعلی ربیعی بابت وعده های توخالی قدردانی کرده است نه متحقق شدن خواسته های کارگران این واحد تولیدی؟!
عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران کارخانه هپکودرکمال بی توجه ای وانفعال وزارت کار وشخص وزیرکاروپرداخت 50درصدش قابل نکوهش است نه قدردانی!!! اخبار وگزارشات کارگری