راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 9055                   2017-11-24 13:23:45

اخباروگزارشات کارگری

حق آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه، ساخت خانه های ایمن و تأمین کلیه ملزومات زندگی یا پرداخت وام 35 میلیون تومانی؟
مطابق آمار رسمی در اثر زلزله کرمانشاه 12 هزار واحد مسکونی به طور 100 در صدی تخریب شده و 45 هزار واحد نیز نیاز به تعمیر دارند. معلوم است که بر ویرانه های واحدهای تخریب شده دیگر هیچ سقفی بر روی هیچ دیواری نسیت و همچنین هیچ دیواری هم پابرجا نیست، اما وقتی که از آسیب دیدگی 45 هزار ساختمان در اثر لرزش زمین لرزه صحبت می شود، خرابی و صدمه دیدن در حد ریختن یا کدر شدن رنگ و نقاشی ناشی از خیس خوردگی، ترکیدگی لوله آب و گاز یا گرفتگی لوله فاضلاب ساختمان ها به نحوی که ممکن است در بعضی ساختمانها و در شرایط معمولی اتفاق بیافتد، نیست که قابل تعمیر باشند. این 45 هزار ساختمان دچار فرو ریختگی بخش هائی از دیوارها و سقف هایشان شده اند و در بهترین حالت ترک بر دیوار و سقف آنها ایجاد شده و بی تردید ستونها و پایه هایشان استقامت اولیه خود را از دست داده و سست شده اند که با لرزشی با قدرتی کمتر از زلزله اخیر فرو خواهند ریخت. در نتیجه همه ساختمان هائی که دیوار و سقفشان آسیب دیده را باید در زمره تخریب شده ها و غیر قابل سکونت قرار داد که نیاز به بازسازی کلی دارند و در آن صورت نه 12 هزار واحد بلکه 57 هزار واحد باید بازسازی گردند.
تفکیک کردن واحدهایی که دچار آسیب دیدگی شده اند از واحدهای تخریب شده، باز خود راه گریزی از پذیرش مسؤلیت در قبال جان صدها هزار انسان است که با لرزشی دیگر و یا با هر حادثه طبیعی دیگری به طور جدی به خطر خواهد افتاد.
حال با این وضعیتی که در نتیجه زلزله حداقل 57 هزار واحد مسکونی به آن دچار گشته اند، دولت وعده 25 میلیون تومان وام و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض برای بازسازی منازل تخریب شده روستائی و 35 میلیون وام و 6 میلیون تومان کمک بلاعوض به منازل تخریب شده شهری داده است! این وام آنطور که پیداست به صاحبان واحدهای تخریب شده و شاید هم به صاحبان واحدهای آسیب دیده پرداخت خواهد شد و هزاران یا شاید دهها هزار خانواده که در مناطق زلزله زده مستأجر بوده اند مشمول چنین وامی نمی شوند.
گذشته از این، با وامهای وعده داده شده حتی واحدهای 60 ، 70 متری نا ایمن از نوع مسکن مهر که در جریان همین زلزله اخیر قتلگاه هزاران نفر شد را نمی توان ساخت. لازم به ذکر است که بابت ساخت همین قتلگاهها، صاحب هر واحد علاوه بر تقبل باز پرداخت 30 میلیون تومان وام، 20 تا 25 میلیون تومان هم نقدا پرداخت کرده است. از حدود 6 ماه قبل قیمت انواع مصالح ساختمانی افزایشی سرسام آور داشته اند و اقلامی مانند تیر آهن و میلگرد بیشتر از دو برابر افزایش قیمت داشته اند و همین افزایش چند برابری مصالح ساختمانی عملا مبالغ وعده داده شده بیشتر از نیمی از مصالحی که قبلا بکار برده شده را تأمین نخواهد کرد. علاوه بر این، جمعیت مستأجر به کنار که با تحمل گرسنگی، بیماری و سرما و گرما باید اجاره خانه را هم بپردازند، اکثریت آسیب دیدگانی هم که دارای سرپناه های محقر و غیر استاندارد بوده اند بیکار، کم درآمد و ناتوان در تأمین هزینه حداقل ترین نیازهای زندگی شامل خوراک، پوشاک، پرداخت فیش های آب، برق گاز و غیره هستند که توان بازپرداخت هیچ مبلغ وامی را ندارند.
تا الان مردم آسیب دیده توسط کمک های انسان دوستانه از سراسر ایران و همچنین از خارج تا آنجائی که کمک کنندگان توانسته اند تحت عنوان توریست به داخل راه یابند، از مرگ و گرسنگی در امان بمانند. اما به خاطر عمق فاجعه و به خاطر اینکه هست و نیست این مردم به کلی نابود شده است، نیاز آنها به حمایت برای تأمین مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت، تحصیل و دیگر ملزومات زندگی طولانی مدت خواهد بود. مردم در این رابطه تمام توان خود را بکار برده اند و در ادامه نیز در حد توان خود کمک خواهند کرد.
دولت به عنوان در دست دارنده ثروت و سرمایه اجتماعی باید به جای دادن وعده وام، تمام امکانات زندگی زلزله زدگان از جمله مسکن مناسب و مجانی را فراهم نماید و در قدم اول و به فوریت به جای چادرهائی که نه در مقابل سرما مقاوم هستند و نه در مقابل نفوذ آب باران و بعلاوه به دلیل غیر ایمن بودن آنها (تاکنون چند چادر دچار حریق شده و ساکنین آنها به شدت سوخته شده اند و یک مورد هم خفگی ناشی از گازگرفتگی به خاطر نبود دریچه مخصوص هدایت گاز حاصله از وسایل گرما زای نفتی و گازی در چادرها اتفاق افتاده است) باید در کنار تأمین نیازهای فوری و اساسی، کانکس های ایمن در اختیار مردم آسیب دیده قرار دهد.
محمود صالحی فعال کارگری آزاد شد.
از تلاش ها و حمایت هایتان قدردانی می کنیم.
محمود صالحی از فعالین سرشناس جنبش کارگری ایران که توسط شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان به یکسال حبس تعزیری محکوم و در تاریخ ۶ آبانماه ۹۶ بطرفیت، از سوی دادسرای عمومی و انقلاب سقز بازداشت و روانه زندان شد.
همانگونه که در اطلاعیه های قبلی به اطلاع عموم رسانده بودیم، محمود صالحی در شرایطی به حبس محکوم شده بود که پزشکی قانونی سقز طی نامه شماره ۳۳۳۹/۲۳۹۶ بتاریخ ۱۳ آبانماه بعلت نارسایی کلیوی پیشرفته و بیماری شدید قلبی رای به عدم توان تحمل حبس توسط ایشان داده و پرونده وی را به دادگاه سقز ارسال کرده بود. اما، دادگاه مورد نظر به علت ناتوانی در تصمیم گیری، پرونده را به شعبه ۴دادگاه تجدید نظر استان کردستان ارجاع دادند. در نتیجه، این شعبه حکم یکسال زندان نامبرده را به وجه نقد به مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال ( ۳میلیون تومان ) تبدیل کردند.
روز دوم آذرماه و بعداز ۲۴ روز زندان تحت شرایط نامناسب و بر متن یک مبارزه گسترده در داخل و خارج برای آزادی محمود صالحی، به دنبال پرداخت این مبلغ حکم آزادی ایشان صادر و ساعت ۲ بعدازظهرهمان روز از زندان آزاد شد.
ما آزادی محمود صالحی را به خانواده محمود صالحی، دوستان و یارانش و به طبقه کارگران ایران تبریک گفته و خواهان آزادی بی قید و شرط کلیه فعالین کارگری زندانی و زندانیان سیاسی هستیم. کمیته دفاع از محمود صالحی
سوم آذرماه ۱۳۹۶ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی
شماره تماس با سخنگوی کمیته دفاع از محمود صالحی ۰۹۱۸۴‍۳۸۴۳۵
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:آزادی فواد زندی و محمود صالحی را تبریک می گوییم!
روز گذشته دوم آذر محمود صالحی پس از گذراندن نزدیک به یک ماه حبس، از زندان مرکزی سقز آزاد شد. این فعال کارگری ظهر ششم آبان ماه 1396 در حالی که از بیمارستان سقز خارج می شد، توسط چند مامور لباس شخصی که انتظارش را می کشیدند، با حکم بازداشت مواجه گردید. آنها پس از ابلاغ حکم یک سال زندان، او را به زندان مرکزی شهر سقز انتقال دادند.
همچنین روز سه شنبه سی ام آبان فواد زندی از فعالین کارگری #سنندج پس از 53 روز با قرار وثیقه ی 230 میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد. این فعال کارگری هم در هفتم مهر 1396 در منزل بازداشت گردید.
ما آزادی محمود صالحی و فواد زندی را به به خانواده های آنها و فعالین کارگری تبریک می گوییم و امیدوارم که بزودی شاهد آزادی رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هیئت مدیره سندیکای واحد تهران و دیگر زندانیان سیاسی باشیم. پایان دادن فشارهای امنیتی و قضایی به فعالین کارگری و دیگر فعالین اجتماعی یک حق طبیعی و شناخته شده در دنیای امروز است. هیچکس را نباید به خاطر اعتقاد و باورهای اش و فعالیت برای دستیابی بخش های مختلف جامعه به مطالبات شان، بازداشت و محاکمه و محبوس کرد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - سوم آذر 1396
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:آزادی محمود صالحی را تبریک می گوییم
محمود صالحی فعال سرشناس جنبش کارگری ایران بعد از سپری کردن ۲۷ روز در حبس، پنجشنبه دوم آذر، (23 نوامبر) از زندان مرکزی سقز آزاد شد. محمود صالحی در ششم آبان هنگامی که بعد از انجام دیالیز کلیه از بیمارستان عزم منزل بود توسط ماموران لباس شخصی دستگیر و به دادستانی برده شد و سپس ازآنجا برای تحمل یک سال حکم، به زندان سقز منتقل شد. در زندان همانطورکه انتظار می رفت حال عمومی محمود صالحی به وخامت گرایید، بطوری که دچار حمله قلبی شد و به بیمارستان انتقال یافت و درحالی که پایش را با زنجیر به تخت بسته بودند در بخش مراقبت های ویژه بستری گردید. سپس ماموران به رغم مخالفت پزشکان معالج، او را بدون آنکه حالش بهبود یافته باشد مجددا به زندان برگرداندند. بنا به گزارشات رسیده، در روز ۲۹ آبان محمود صالحی دوباره در زندان به تنگی نفس دچار می شود و از تخت به پایین سقوط می کند و کمر و گردنش آسیب می بیند اما زندانبانان این رژیم آدم کش او را بدون کوچکترین تلاش برای رسیدگی پزشکی، به حال خود رها می کنند.
سرانجام، و بدنبال فشارهای وسیع داخلی و بین المللی و توصیه های پزشکان، محکومیت یک سال حکم زندان محمود صالحی به پراخت سه میلیون تومان وجه نقد کاهش یافت و در حالی که سلامتی اش به شدت آسیب دیده است از زندان آزاد شد.
دستگیری و زندانی کردن دوباره محمود صالحی موجی از اعتراض ها در داخل و خارج از کشور را به دنبال داشت؛ از جمله تعدادی از تشکل های کارگری در سطح جهانی و نیز عفو بین الملل با صدور بیانیه هایی به شدت به دستگیری او و همچنین زندانی کردن رضا شهابی و اسماعیل عبدی و دیگر فعالین کارگری توسط رژیم اسلامی اعتراض کردند و خواستار آزادی بدون قید و شرط محمود صالحی و همه فعالین کارگری زندانی و پایان دادن به سرکوب و اذیت و آزار فعالین کارگری در ایران شدند.
ما آزادی محمود صالحی را به او، به همسر مقاومش خانم نجیبه صالح زاده که همچنین سخنگوی کمیته دفاع از محمود صالحی است و دیگر اعضای خانواده و همچنین به همه تشکل ها و فعالین کارگری و کلیه کسانی که برای آزادی محمود صالحی تلاش و مبارزه کردند، تبریک می گوییم.
به رضا شهابی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و دیگر کارگران زندانی درود می فرستیم و به کارزار خود برای آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها و همه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی ادامه می دهیم.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
۲۴ نوامبر ۲۰۱۷
بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی100کارگرشهرداری ایرانشهربدنبال جابجایی صاحب منصبان
صد کارگرشهرداری ایرانشهربدنبال جابجایی صاحب منصبان در بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بسر می برند.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ3آذر،در واپسین ایام باقی‌مانده از فعالیت شهردار پیشین ایرانشهر، نزدیک به ۱۰۰ کارگر برای انجام فعالیت‌های خدماتی شهر ۱۰۰ در شهرداری ایرانشهر مشغول کار شدند که وضعیت شغلی آنها نامعلوم است.
بنابهمین گزارش،سرنوشت این تعداد کارگر اکنون در هاله‌ای از ابهام است و بیش از ۳ ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند. این کارگران در حال حاضر وضعیت معیشتی مناسبی هم ندارند و شرایط آنها هر روز وخیم‌تر می‌شود زیرا در منطقه شغل جایگزینی برای آنها وجود ندارد.
عدم پرداخت5ماه حقوق کارگران شهرداری میاندوآب
خبرکوتاه: حقوق کارگران شهرداری میاندوآب پنج ماه است که پرداخت نشده است.
سوم آذرماه1396