راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 9036                   2017-11-13 09:57:48

زلزله در غرب ایران: کمبود آب آشامیدنی و فقدان سرپناه کافی برای زلزله‌زدگان

زلزله در غرب ایران: کمبود آب آشامیدنی و فقدان سرپناه کافی برای زلزله‌زدگان
بیش از ۴۴۵ نفر در اثر زلزله‌ای که با قدرت ۷.۳ ریشتر شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان استان‌های غربی ایران و اقلیم کردستان عراق را لرزاند، جان خود را از دست دادند. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که عده زیادی زیر آوارها مانده‌‌اند. مرکز زلزله در شهر ازگله و در عمق ۳۳ کیلومتری زمین گزارش شده است. در عراق ۶ نفر کشته شده‌اند.
دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶، گروهی از زلزله‌زدگان سرپل ذهاب
تعداد کشته‌شدگان و مجروحان در زلزله‌ای که غرب ایران را لرزاند هر دم رو به افزایش است. تا ساعت ۱۸ دوشنبه ۲۲ آبان رسانه‌های داخلی اعلام کرده‌اند که دست‌کم ۴۴۵ نفر در اثر این زمین‌لرزه کشته و ۷۱۰۰ نفر هم مجروح شده‌اند.
زلزله در استان کرمانشاه و به ویژه در سرپل ذهاب شدیدتر بود. تنها در سرپل ذهاب تاکنون بیش از ۲۳۶ نفر کشته شده‌اند.
به گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی بسیاری از روستاهای اطراف سرپل ذهاب تخریب شده است. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که روستاهای دالاهو ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند.
در کرمانشاه سه روز عزای عمومی اعلام و ارتش برای کمک به زلزله‌زدگان به منطقه اعزام شده است.
تنها بیمارستان سرپل ذهاب تخریب شده و مجروحان در بیمارستان صحرایی و در هوای آزاد و بدون برخورداری از امکانات بیمارستانی تحت مداوا قرار گرفته‌اند.
فرهاد تجری نماینده سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی درباره نحوه مداوای مجروحان به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است:
«سرپل ذهاب یک بیمارستان دارد که آن هم در این حادثه تخریب شده. بیماران و پرسنل این بیمارستان در زیر آوار ساختمان مدفون شده و امکان ارائه خدمات از جانب این مرکز وجود ندارد.»
برق در سرپل ذهاب قطع شده و زلزله‌زدگان با کمبود آب آشامیدنی مواجه شده‌اند. شهریار مستوفی مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به خبرگزاری‌های داخلی گفته است:
« ۱۳ هزار و ۳۴۰ بطری آب معدنی، ۱۳۰۰ کنسرو، ۶۳۰ کیلوگرم بیسکوئیت خشک، ۴۰۰۰ عدد کیک، ۳۰۰۰ هزار کیلو گرم خرما و ۳۲۰ عدد نوشیدنی بدون گاز به این مناطق ارسال شده.»
خبرگزاری تسنیم گزارش داده که این کمک‌ها از جمله بسته‌های آب آشامیدنی در بین مردم تقسیم شده، اما پاسخگوی نیاز زلزله‌زدگان نیست. مهم‌ترین درخواست زلزله‌زدگان در سرپل ذهاب آب آشامیدنی‌ست.
با نزدیک شدن به شب و با توجه به برودت هوا زلزله‌زدگان در معرض سرما هم قرار گرفته‌اند. فقط در بخش‌هایی از شهر چادرهای اسکان موقت هلال احمر برپا شده است.
سگ‌های زنده‌یاب هلال احمر که از ظهر امروز به سرپل‌ذهاب رسیده‌اند در حال جستجو هستند اما وسعت منطقه خسارت‌دیده زیاد است.
بالگردهای متعدد هوانیروز و هلال احمر از صبح امروز تجهیزات مورد نیاز را به شهر سرپل‌ذهاب می‌رسانند و در مسیر بازگشت نیز مصدومان را به بیمارستان‌های مرکز استان انتقال می‌دهند.
سپاه پاسداران امدادرسانی به روستاها را به عهده گرفته، ارتش در شهر سرپل ذهاب مستقر شده و به مردم زلزله‌زده این شهر کمک می‌کند.