راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 8917                   2017-09-13 14:18:57

گزارشی از وضعیت زندانیان اعتصابی، تجمع همبستگی در مقابل زندان و دستگیری چهار نفر

امروز ، طبق روال هر چهارشنبه، روز ملاقات با زندانیان سیاسی گوهردشت بود و به بسیاری از زندانیان حتی زندانیان اعتصابی ملاقات حضوری داده‌ شده بو.د در این ملاقات مشخص شد که به‌جز 4 نفر ، اعتصاب دیگر زندانیان به اتمام رسیده است هرچند که مطالباتشان همچنان پابرجاست.
سعید شیرزاد، رضا شهابی، سعید پورحیدر و محمد نظری همچنان در اعتصاب هستند که البته مطالبات این چهار نفر به‌جز سعید شیرزاد از ابتدا متفاوت و معطوف به وضعیت پرونده هایشان بوده است. تنها سعید شیرزاد مطالباتی همچون سایر اعتصابیون داشت که اکنون نیز بر اساس همان مطالبات در اعتصاب غذا به سر می‌برد اگرچه با قطعیت نمی‌توان دراین‌باره نظر داد.
چیزی که همه زندانیان به‌ویژه زندانیان اعتصابی که اکنون به اعتصاب خود خاتمه داده‌اند بر آن تأکید داشتند این نکته بود که نه ‌تنها مطالباتشان پاسخی دریافت نکرده که اوضاع بند به‌ مراتب بدتر شده است به‌ طوری‌که معدود روزنامه‌هایی هم که وارد بند می‌شد اکنون ممنوع شده و امکان خرید از فروشگاه وجود ندارد.
زندانیان اعتصابی از تمام افراد، شخصیت ها و فعالان کارگری، معلمان، زنان و دانشجویان و ... که در این مدت آن‌ها را تنها نگذاشتند تشکر و قدردانی نمودند.
اعتصاب چهار زندانی سیاسی و صنفی گوهردشت در حالی ادامه دارد که امروز تجمع اعلام همبستگی فعالین صنفی و مدنی با زندانیان اعتصابی حوالی ساعت 12 ظهر مورد یورش نیروهای انتظامی قرار گرفت و طی آن علاوه بر ضبط گوشی های تعدادی از تجمع کنندگان، واله زمانی در محل دستگیر شد و سپس نیروهای انتظامی پس از پایان تجمع در مقابل زندان با تعقیب تجمع کنندگان در مسیر بازگشت، سه نفر دیگر از آنان، بهنام ابراهیم زاده، پیمان سالمی و صالح اسعدی را بازداشت و به کلانتری 19 باغستان برده و سپس همه ی آنان را به پلیس امنیت میدان نبوت منتقل کردند که قرار است فردا جهت تعیین تکلیف به دادسرا برده شوند.
در تجمع امروز فعالان صنفی و مدنی که به دنبال دعوت حاميان "كمپين دفاع از زندانيان اعتصابی" صورت گرفت؛ جمعیتی از ساعت 9 صبح در كنار خانواده هایی كه برای ملاقات آمده بودند در بيرون درب ملاقات گرد هم آمدند و با خانواده های زندانيان كه براي ملاقات آمده بودند همدردی می كردند. تجمع کنندگان، پيام هایی در حمايت از زندانيان برای آنان مي فرستادند و خانواده ها ضمن تشكر از اين همبستگی با تجمع كنندگان درباره ی زندانيان و وضعيت آنان به گفتگو مي پرداختند. برخی از خانواده ها و همراهانشان به پذيرایی از تجمع كنندگان مبادرت می كردند. خانواده هایی كه ازملاقات برمی گشتند اخبار اعتصاب غذا كنندگان را می آوردند.
اين وضعيت تا ساعت 12 ظهر ادامه داشت و تجمع کنندگان در حالی‌که منتظر بازگشت خانواده های زندانیان اعتصابی از ملاقات بودند از سوی مأموران انتظامی جهت پراکنده شدن تحت فشار قرار گرفتند. آنان با دادن اخطارهایی خواستار پراكنده شدن تجمع كنندگان شدند و از آنجا كه تجمع با موفقيت انجام شده بود و آخرين دسته های ملاقات كنندگان در حال بيرون آمدن بودند؛ صلاح را بر آن دانستند كه محل را ترک كنند تا آسيبی به خانواده ها نرسد. مأموران حین پراکنده کردن اقدام به ضبط گوشی موبایل برخی از تجمع کنندگان كردند و در نتيجه برخی واكنش ها ايجاد شد. مأموران كه در پی دستگيری يكی از دختران در حال فيلم گرفتن بودند با عكس العمل شديد تجمع كنندگان مواجه شدند كه منجر به رهایی او شد اما در اين بین گوشی او را ربودند که با عکس العمل مجدد تجمع کنندگان مواجه و در این بین واله زمانی بازداشت شد. «کمپین دفاع از اعصابیون زندان گوهردشت» - 22 شهریور 1396