راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 8912                   2017-09-11 07:53:36

گزارش کمپین حمایت از اعتصابیون گوهردشت از آخرین وضعیت زندانيان اعتصابي

با توجه به اینکه روزهای چهارشنبه هر هفته، تنها روز دسترسی خانواده ها به زندانیان اعتصابی و کسب خبر از وضعیت آنان است این گزارش بر اساس آخرین اخبار در روز چهارشنبه گذشته مورخه 16/6/1396 تهیه شده است.
اخرین آمار زندانیان اعتصابی و وضعیت آنان:
- در حال حاضر تعداد زندانیان اعتصابی یازده نفر است كه عبارتند از ::محمدامیر خیزی - رضا اکبری منفرد – سعیدماسوری - شاهین ذوقی تبار - حسن صادقی - ابوالقاسم فولادوند – امیرقاضیانی – رضاشهابی – محمدنظری - پیام شکیبا – سعیدشیرزاد –
- عده اي ديگر از اعتصابيون كه در روزهاي قبل حالشان و خيم شده است به نحوي ديگر با هم بندیهای در حال اعتصاب غذای خود همراهي ميكنند. تمامی افراد گفته شده خواستشان بازگشت به سالن قبلی و اعاده خسارت و حیثیت می باشد. در این میان رضا شهابی خواهان آزادی خود است.
- سعید پورحیدر هم که به علت شدت ضعف بی هوش و سرش به لبه ی تخت خورده بود و دچار آسیب به بیناییش شده بود و در پی آن به بیمارستان منتقل شده و پس از بازگشت به بند اعلام اعتصاب غذای خشک کرده بود. جمعه شب پیش(۹۶/۶/۱۱) اعتصابش را با قولهایی که از طرف دادستانی مبنی بر همکاری به او داده اند، شکسته است.
- محمد نظری از هفته گذشته تاکنون خونریزی معده داشته،اما به بیمارستان منتقل نشده است. وی با کاهش ۱۲کیلویی وزن مواجه شده و وضعیت جسمانیش وخیم و معده اش حتی آب را پس می‌دهد. کسی هم برای رسیدگی به وضعیتش نیامده است. - سعید شیرزاد ۱۳کیلو کاهش وزن داشته و فشار خونش به شدت افت کرده است، بهداری حتی از تزریق سرم خودداری می کند و بعضی مواقع معده اش آب را قبول نمی کند
- محمد بنازاده امیرخیزی با سن بالا (۷۵سال) به علت اعتصاب حال جسمانی اش به شدت وخیم است و خواسته است وقت دکتر بگیرد که با مخالفت شدید زندان و دادستانی مواجه شده است.
- آقای ابوالقاسم فولادوند همچنان ممنوع الملاقات هستند.
- وضعیت جسمی بقیه زندانیان نیز پس از 44 روز اعتصاب غذا به هيچ وجه خوب نيست
پرونده سازی جدید علیه زندانیان اعتصابی:
- یک پرونده جدید برای ۱۱نفری که انفرادی بوده اند، باز شده و حتی در پرونده و پوشه زندان آنها ثبت شده است. اتهاماتی که به آنها نسبت داده اند عبارتند از ::توهین به رهبری - توهین به مقامات کشوری - اخلال در نظم .
- قاضی اجرای احکام کهندانی و رییس زندان مردانی باعث این پرونده سازی جدید هستند. گفتنی ا‌ست اگر این حکم ها تایید شود بین دو تا دو و نیم سال حبس به پرونده این زندانیان اضافه می شود.
- سعید ماسوری - رضا اکبری منفرد - ابوالقاسم فولادوند - امیرقاضیانی - شاهین اقدامی - ابراهیم فیروزی - حسن صادقی - سعید شیرزاد - شاهین ذوقی تبار - پیام شکیبا - مجید اسدی از جمله افرادی هستند که به علت اعتراضشان با پرونده سازی جدید مواجه هستند.
شرایط زندان:
- تمام شرايط، همان شرايط سابق و کلیه زندانیان از امکانات اولیه محروم هستند. هیچ گونه تهویه هوایی وجود ندارد. آب آشامیدنی سالم در دسترس نیست. هیچ امکاناتی وجود ندارد و هیچ کدام از وسایل آنها از جمله تصفیه آب، کولر، هواکش، تلویزیون و... که در سالن قبلی(سالن۱۲) داشته اند به آنها داده نشده است همچنین به علت بستن تمام منافذ و پنجره ها از طریق جوش دادن روقه های فلزی و فنس، هوای کافی در سلولها وجود ندارد و هوا به سختی جریان دارد.
- در روز تنها ۲ساعت هواخوری اعلام می شود که استفاده از آن هم به دلیل بالا بودن سالن۱۰ و تعدد پله ها، برای همه ی زندانیان از جمله افراد سالخورده و بیمار و اعتصابی به سختی صورت می گیرد.
- وضعیت بهداشتی بند اسفناک است‌. آب کلا قطع و در روز ۲ساعت وصل می شود آن هم فقط آب سرد . بچه ها مجبورند در هواخوری با شلنگ آب، زیر آفتاب حمام کنند.
- اعتصابی ها به شدت ضعيف شده اند و رسيدگي پزشكي به هیچ عنوان صورت نمی گیرد. به طوریکه بهداری زندان کماکان از معاینه و گرفتن فشار خون و سرم زدن خوداری می کند.
- رييس زندان گفته دادستان دستور داده كه هيچ وسيله اي از قبيل راديو وتلويزيون و...در اختيارشان نگذاريد.
- مواد غذایی که در سالن ۱۲ بود و توسط زندانیان خریداری شده بود کلا فاسد شده به طوری که بوی بد آن سراسر اندرزگاه را گرفته بود و پاسداربندها مجبور شدند یخچال ها را خالی کرده و مواد غذایی را دور بریزند با این حال فروشگاه زندان پول اجناس تخریبی و سرقتی زندانیان را از خود زندانیان می خواهد. که این امر با اعتراض سالن مواجه شه است. - فروشگاه همچنان از آوردن موادغذایی اولیه مورد نیاز زندانیان امتناع می کند.
- محمودی معاون دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، به سالن آمده و بچه ها شکایاتشان را در مورد سرقت و تخریب اموالشان به او ارائه دادند‌. اما محمودی به بچه ها گفته که هیچ مرجعی در ایران به شکایات شما رسیدگی نمی کند.
- هیچ کدام از اموال و وسایل شخصی زندانیان به آنان داده نشده و هم اکنون تنها دارائیشان ۲عدد پتوی سربازی (یا همان دولتی) است.
- زندانیان همچنان در شرایطی زیست می کنند که بیش از چهل دوربین مداربسته و دهها دستگاه شنود که حتی در حمام و توالت نصب شده اند، کوچکترین حریم خصوصی را از آنها گرفته است.
لازم به توضیح است به رغم ضرب و شتم های صورت گرفته در روز انتقال و به یغما بردن و تخریب وسایل شخصی آنان از جمله عکس های خانوادگی(حتی عکس کودکان)، هنوز هیچ مسئولی نسبت به این امور پاسخگو نبوده است و نحوه ی غارت اموال به گونه ای بوده که سربازان بر سر به یغما بردن اموال زندانیان به نزاع پرداخته اند.
اوضاع همچنان در بند متشنج و زندانیان همچنان از نحوه ی انتقالشان(با لباس خواب و همراه با توهین و ضرب و شتم) جریحه دار هستند. و مسئولین زندان به طرق مختلف سعی در تحریک آنان دارند.
کمپین حمایت از اعتصابیون زندان گوهر دشت - بیستم شهریور ماه 1396
لینک گروه تلگرامی کمپین: https://t.me/joinchat/ChA3bg4B7L7gMZMtr37yXg