راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 8769                   2017-05-27 01:28:16

گزارشی از مراسم یادبود هشت کارگر جان باخته معدن زمستان یورت آزادشهر دررامیان!


شامگاه روز گذشته(4خرداد)، در مراسم یادبود هشت جان باخته رامیانی حادثه معدن زمستان یورت فاطمه جاهدی به نمایندگی از خانواده های کارگران جان باخته حادثه انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر، اظهار کرد: درخواست ما این است که مسئولان گوش شنوا داشته باشند.


وی بیان کرد: امیدواریم تمام این آمدن و رفتن ها و قول های داده شده از ضمانت اجرایی برخوردار باشد و امورات جاری و دستورات داده شده برای رسیدن به نتایج ملموس با قدرت پیگیری شود.


وی افزود: معادن زغال سنگ جزو منابع طبیعی گلستان و شهرستان های آزادشهر و رامیان است اما تمام دفاتر، امور بیمه ای و امورات جاری کارگران معدن در سمنان پیگیری می شود و این نوعی اجحاف و ظلم است. وی ادامه داد: در رامیان امکان درمانی و رفاهی مناسبی وجود ندارد و معدنچیان باید سلسله مراتب خود را در سمنان طی کنند.


جاهدی اضافه کرد: به دور از هرگونه عدالت و انصافی است که منابع برای ماست اما منافع برای سمنان؛ آیا این استثمار نیست؟


وی تاکید کرد: خواستار این هستیم که کمیته حقیقت یاب با جدیت پیگیر این موضوع باشد تا حق بقیه معدنکاران هم پایمال نشود.


وی خاطرنشان کرد: خیلی از پدران، مادران و همسران جانباختگان حادثه زمستان یورت توانایی پیگیری امورات درگذشتگان را ندارند و خواستار آن هستیم که امورات معدنچیان توسط اداره کار پیگیری شود.


وی با تاکید بر اینکه باید بحث بیمه معدنکاران پیگیری شود تا حق بیمه آن ها پایمال نشود، بیان کرد: چرا باید برای معدنچیان بیمه خیاطی و ... رد شود.


جاهدی تصریح کرد: معدنچیان ما همیشه خواستار حق و حقوق شان بوده اند و هیچگاه هیچ مسئول و صاحب معدنی بحثی از مسائل ایمنی مطرح نمی کرد.


وی با بیان اینکه چرا این گونه سهل انگاری ها و فجایع رخ می دهد و مسبب این حوادث چه کسی است، تصریح کرد: مجوز کلینیک تامین اجتماعی را به رامیان داده و آن را هم افتتاح کردند اما هیچ امکاناتی در آن موجود نیست و هیچ دردی از مردم دوا نمی کند.


جاهدی گفت: از وزیر می خواهیم حداقل دستور ساخت درمانگاه را برای رامیان بدهد.