راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 8473                   2016-12-16 13:34:28

اقدام فوری: کارزار عفو بین الملل برای آزادی اسماعیل عبدی

فعال صنفی معلمان آزاد باید گردد
اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان ایران و دیبر سابق کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در تاریخ 9 نوامبر دستگیر و برای تحمل حکم 6 سال زندان، به زندان اوین منتقل شد. او زندانی عقیدتی است و صرفا به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز صنفی مورد هدف قرار گرفته است.
در 9 نوامبر 2016 شش نفر از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان، معلم ریاضیات و دبیر کانون صنفی معلمان ایران را در خانه اش دستگیر و او را برای تحمل حکم شش سال زندان، به زندان اوین منتقل کردند. نیروهای دولتی که عبدی را دستگیر کردند، از ارائه هر گونه کارت شناسایی و یا حکم بازداشت خود داری نمودند. اسماعیل عبدی در ماه فوریه 216 توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به جرم های واهی امنیتی از جمله "تبلیغ علیه نظام" و " اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی" به شش سال زندان محکوم شد. .
این اتهامات علیه اسماعیل عبدی به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزصنفی اوست؛ از جمله به خاطر همکاری او با آموزش بین الملل، این بزرگترین فدراسیون جهانی اتحادیه معلمان، و سازمان دادن تظاهرات مسالمت آمیز معلمان و اعضای کانون های صنفی معلمان در مقابل مجلس در اکتبر 2016 برای اعتراض به سطح پایین بودجه آموزش و پرورش و دستمزد معلمان و اعتراض به زندانی کردن فعالین صنفی معلمان است. حکم صادر شده علیه عبدی در اکتبر 2016 در دادگاه تجدید نظر تایید شد.
اسماعیل عبدی نخستین بار در 27 ماه ژوئن 2015 توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد، و این زمانی بود که او قصد داشت برای شرکت در هفتمین کنگره آموزش بین الملل که در ژوئیه 2015 در شهر اوتاوا برگزار شد، ویزا بگیرد.
عبدی به مدت 40 روز در سلول انفرادی بند 2 زندان اوین، که توسط سپاه پاسداران اداره می شود، محبوس بود و سپس به بند 7 و 8 زندان اوین، جایی که زندانیان با جرایم عادی در ان نگاه داشته می شوند و شرایط بسیار بدی دارد منتقل شد. او ده ماه در انجا بسر برد و سپس در چهاردهم ماه مه با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.
”عبدی هنگامی آزاد شد که 14 روز از اعتصاب عذای او می گذشت، او در اعتراض به زندانی شدن خود و دیگر اعضای اتحادیه های کارگری با اتهامات بی پایه امنیتی، و در اعتراض به سرکوب تجمعات و اعتصابات مسالمت آمیز تشکل های صنفی؛ ممنوع بودن برگزاری مستقل مراسم روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم و تداوم دستمزد های زیر خط فقر دست به اعتصاب غذا زده بود. در نامه ای سرگشاده از زندان در آوریل 2016، اسماعیل عبدی نوشت: " برمبنای مدارکی که حکم محکومیت من صادر شده شما می توانید بگویید که هر تلاشی برای بالا بردن سطح زندگی و معیشت معلمان و کارگران در ایران میتواند اقدام علیه امنیت ملی تلقی شود."
از شما تقاضا می کنیم بدون درنگ به انگلیسی، فارسی، عربی، فرانسوی، اسپانیایی و یا به زبان خودتان به شرح زیر نامه بنویسید:
از مقامات دولتی ایران بخواهید که اسماعیل عبدی را فورا و بدون هیچ قید و شرط آزاد کنند، چرا که او زندانی عقیدتی است و تنها به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز صنفی، زندانی شده است.
از آنها بخواهید که مسئله نگهداری اسماعیل عبدی در سلول های انفرادی و طولانی مدت را مورد بررسی قرار دهند، چرا که این اقدام، قانون منع شکنجه و دیگر مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز را نقض می کند. و بخواهید کسانی را که در این مورد مسئول بوده اند، در شرایط عادلانه محاکمه کنند.
از آنها بخواهید که به حق هر کس برای تشکیل و یا پیوستن به تشکل مورد انتخاب خود که طبق میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (ICESCR) و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR )، تضمین شده است و هر دو میثاق را ایران به تصویب رسانده است، احترام بگذارند.
تقاضا می کنیم که درخواست ها را تا قبل از 24 ژانویه 2017 به مقامات زیر ارسال کنید :
رهبر، آیت الله سید علی خامنه ای، رئیس قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی. کپی نامه را را به وزیر آموزش و پرورش، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ارسال کنید.
لطفا درخواست خود را به مسئولین سفارت ایران در کشور خود که لیست آن در زیر آمده است ارسال کنید. اگر در کشور شما سفارت ایران وجود ندارد، لطفا نامه را به نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به ادرس زیر پست کنید:
622 Third Avenue, 34th Floor, New York, NY 10017, United States.
برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید
www.amnesty.org/en/documents/mde13/3843/2016/en/ ا
......................................................................................................................................................................................
اطلاعات بیشتر در مورد اسماعیل عبدی
عفو بین الملل:
اقدام فوری
فعال صنفی معلمان آزاد باید گردد
اطلاعات بیشتر:
محاکمه ای که منجر به محکومیت اسماعیل عبدی شد، استانداردهای بین المللی محاکمه عادلانه را نقض کرده است:
در طول تمام مرحله تحقیق، او، دسترسی به وکیل انتخابی خود را نداشت؛ به وکیل وی اجازه دسترسی و بررسی پرونده موکل اش، پیش از محاکمه داده نمی شد. اسماعیل عبدی در ابتدا در تاریخ 27 ژوئن 2015 بعد از آنکه به دفتر دادستانی در زندان اوین برای اگاهی از علت ممنوع الخروج بودن خود مراجعه کرد، بازداشت شد. او در حال سفر به ارمنستان برای اخذ ویزا برای شرکت در هفتمین کنگره جهانی آموزش بین الملل که در کانادا برگزار شد، بود که از رفتنش ممانعت بعمل آمد. در تاریخ 22 ژوئیه هزاران معلم تلاش کردند تا در مقابل مجلس جمهوری اسلامی برای آزادی عبدی و در اعتراض به آزار و اذیت و توهین فعالین صنفی معلمان تجمع کنند، اما نیروهای امنیتی که دور تا دور مجلس را از اول صبح محاصره کرده بودند با تهدید، ارعاب و دستگیری از تجمع معلمان در مقابل مجلس جلوگیری کردند. آنها تعدادی از معلمان را دستگیر کردند اما بنا به گزارش وزیر آموزش و پرورش وقت، همه دستگیر شدگان در اواخر همان روز آزاد شدند.
اسماعیل عبدی قبل از دستگیری، بارها احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود. او را بارها تحت فشار قرار دادند که از سمت خود به عنوان دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران ) استعفا دهد. در طول بازجویی ها مامورین همچنین به او اخطار دادند که نباید با اتحادیه ها و تشکلات صنفی خارج از کشور، مانند آموزش بین الملل تماس داشته باشد. به او گفته شد که مشارکت در گردهمایی های بین المللی "خط قرمز" آنها است. در سوم ماه مه سال 2015، ماموران اطلاعاتی، اسماعیل عبدی را دوباره احضار و تهدید کردند که حکم 10 سال زندان تعلیقی که در سال 2011 به خاطر فعالیت های صنفی صلح آمیز علیه او صادر شده بود می تواند اجرایی شود، مگر اینکه او در فیس بوک رسما اعلام کند که از کانون صنفی معلمان ایران (تهران) استعفا داده و در تظاهرات سراسری معلمان کشور که برای چهار روز بعد برنامه ریزی شد بود، شرکت نخواهد کرد.
سازمان عفو بین الملل آگاه است که اسماعیل عبدی تحت فشار، استعفای خود را اعلام کرد، اما کانون صنفی معلمان استعفای او را نپذیرفت. تجمع عتراضی معلمان طبق برنامه ریزی قبلی، با شرکت هزاران نفر از معلمان بصورت تجمع در مقابل ساختمان مجلس در تهران و در مقابل اداره های آموزش و پرورش در شهرستانها برگزار شد.
ماده 22 (1) میثاق (ICCPR ) میگوید: "هر کس باید از حق آزادی ایجاد تشکل با دیگران از جمله حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه های صنفی برای حفاظت از منافع خود بر خور دار باشد."
ماده 8 میثاق ( ICESCR ) "حق هر کس را برای تشکیل اتحادیه های کارگری و پیوستن به اتحادیه های کارگری به انتخاب خود" و "حق اتحادیه های کارگری برای فعالیت آزادانه و بدو حد و حصر به جز مواردی که توسط قانون در یک جامعه دمکراتیک برای تامین امنیت ملی و یا نظم عمومی به منظور حمایت از ازادی دیگران تصریح شده باشد" را تضمین می کند.
سازمان عفو بین الملل به شدت نگران وضعیت وخیم مدافعان حقوق بشر، از جمله اعضای اتحادیه های کارگری در ایران است. مقامات ایرانی سرکوب مدافعان حقوق بشر را تشدید کرده اند، و آنان را تحت نظارت، ارعاب، دستگیری و بازداشت خودسرانه، و احکام بیرحمانه زندان قرار می دهند.
بیانیه سازمان ملل متحد در باره مدافعان حقوق بشر، بر وظایف دولتها در ایجاد شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و دیگر شرایط و همچنین در ارائه تضمین های قانونی و اقدامات حقوقی و اداری، که برای خوردار شدن همه افراد کشور از حقوق و ازادی ها از جمله حق دفاع از حقوق بشر لازم است، تاکید می کند
دولت ها موظف هستند که، حق دفاع از حقوق بشر را نقض، دستکاری و از ان ممانعت نکنند و از این حق در مقابل هر گونه دخالت گری، مانع تراشی و سوء استفاده توسط دیگران، خواه ماموران دولتی باشند و یانه دفاع کنند. دولت ها همچنین مسئولیت دارند که با اتخاذ اقدامات لازم از هر کسی که از حق مشروع خود برای دفاع از حقوق بشر ستفاده می کند، در برابر خشنوت، تهدید، انتقام جویی و هر گونه اقدام خودسرانه، حمایت کنند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد شکنجه، جبس انفرادی طولانی مدت را دوره ای که بیش از 15 روز باشد، تعریف می کند . جبس انفرادی طولانی مدت، مصداق شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است.
نام: اسماعیل عبدی
جنس: مرد
اطلاعات بیشتر در:

UA: 171/15 Index: MDE 13/5332/2016 Issue Date: 13 December 2016
ترجمه و تکثیر از
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران