راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 8435                   2016-11-21 15:49:18

کارگران پارس قو و فرش پارس تجمعات اعتراضی برپا کردند

کارگران پارس قو و فرش پارس تجمعات اعتراضی برپا کردند
خبرگزاری هرانا ـ نزدیک به ۷۰ نفر از کارگران پارس قو در اعتراض به تعویق حقوق و بیمه مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند. همزمان گروهی از کارگران شاغل در کارخانه «فرش پارس» صبح امروز در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما نسبت به پرداخت نکردن مطالبات، مقابل درب ورودی این واحد تجمع کردند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز نزدیک به ۷۰ نفر از کارگر پارس قو در اعتراض به تعویق حقوق و بیمه مقابل درب ورودی این کارخانه جنب پایانه مسافربری جنوب تهران تجمع کردند.
منابع خبری در در کارخانه «پارس قو» با اعلام این خبر می‌گویندکه دلیل اعتراض صنفی پرداخت نشدن مطالبات مزدی وبیمه‌ای کارگران است.
به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت دارند گفته می‌شود، که کارفرما از شهریور ماه سال جاری تاکنون بابت مزایای یادشده تسویه حساب نکرده است.
همچنین گفته می‌شودکه سازمان تامین اجتماعی بابت حق بیمه سه ماه قبل کارگران بستان کار است و در نتیجه وضعیت پیش آمده تمدید دفترچه‌های درمانی کارگران با مشکلاتی روبروست.
علاوه بر این این کارگران مدعی هستند که از سه شنبه هفته گذشته (۲۵ آبان ماه) تاکنون فعالیت این واحد تولیدی به دلیل قطع گاز، بامشکل مواجه است به طوری که مدیریت اداری هر چند روز یکبار به صورت پیامکی آنها را از ادامه وقفه در فعالیت کارخانه باخبر می‌کند.
به گفته معترضین، درکارخانه پارس قو حدودا ۲۶۰ نفر نیروی کارگری دائم و قرار داد موقت کار می کنند.
بدحسابی کارفرما کارگران فرش پارس را به تجمع کشاند
به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران شاغل در کارخانه «فرش پارس» صبح امروز در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما نسبت به پرداخت نکردن مطالبات معوقه مزدی، مقابل درب ورودی این واحد تولیدی تجمع کردند. تعدادی از این کارگران افزودند: “بیش از بیش از ۲۷۰ کارگر هستیم که بابت معوقات مزدی و بیمه‌ای طلبکاریم”.
به کارگران یاد شده کارخانه فرش پارس که در شهرک صنعتی البرز واقع است هم اکنون در زمینه تولید کیسه های سیمانی فعالیت دارد و بنا به دلایلی از حدود پنج تا هفت ماه قبل، پرداخت مطالبات مزدی آنها دچار وقفه و تاخیر شده است.
به گفته این کارگران در حال حاضر کارگران قراردادی و رسمی به ترتیب بابت پنج تا هفت ماه مزایای معوقه طلبکارند. براین اساس ظاهرا بدهی چهار ماهه کارفرما به سازمان تامین اجتماعی باعث شده است تا تعویض دفترچه بیمه درمانی خانواده‌های کارگران این واحد تولیدی با مشکل مواجه شود.
همچنین برپایه این اطلاعات گفته می‌شود که مجموع این کارگران بابت عیدی سال ۹۴ هنوز بستان کارند.
این کارگران می‌گویند: “استمرار بدحسابی کارفرما باعث شده است تا در ماه‌های گذشته، آنها به اتفاق سایر همکاران خود برای چند مرتبه با خاموشی دستگاه‌های خط تولیدف اعتراض خود را نسبت به وضعیت پیش آمده اعلام کنند”.
آنها در عین حال یادآور می شوند: “از آذر ماه سال گذشته تاکنون حدود ۲۰۰ نفر از همکاران قراردادی آنها توسط کارفرما تعدیل شده‌اند”.