راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 7826                   2015-12-07 10:18:17

۱۶ آذر ۱۳۹۴ با وجود همه فشارها و ادامه یورش های نهادهای امنیتی

با وجود همه فشارهای امنیتی نهادهای امنیتی دانشجویان مبارز کشور امروز روز ۱۶ آذر، روز دانشجو، روز تولد شعار «اتحاد، مبارزه، پیروزی» در مراسم مختلفی گرد آمده و خشم و انزجار خود را از ادامه فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه های کشور و ادامه استبداد در ایران اعلام کردند. در زیر گزارش های مختلفی در این زمینه را می خوانید
•در پایان مراسم ۱۶ آذر که سالن دانشکده حقوق دانشگاه علامه و به همت کانون اندیشه دانشجویی در حال برگزاری بود، گاز اشک آور برای متفرق کردن دانشجویان شلیک شد. بر اساس گزارش خبرنگار کلمه، دانشجویان حاضر در سالن با وجود آنکه به شدت به سرفه افتاده بودند، اما حاضر به ترک سالن نشدند و خواستار پاسخگویی مسئولان حراست دانشگاه درباره اینگونه برخوردها و ناامنی در فضای دانشجویی شدند. دانشجویان معتقدند گاز اشک آور از سوی عوامل بسیج شلیک شده و واکنشی به انتقادهای صریح برخی دانشجویان به فضای بسته دانشگاه در برنامه تریبون آزاد دانشجویی بوده است.
•به گزارش کلمه، قرار بود آذر منصوری و جهانبخش خانجانی در این برنامه ۱۶ آذر دانشکده علوم اجتماعی اهواز سخنرانی کنند، با حمله اغتشاش گران و تجمع آنها در مقابل دانشکده علوم اجتماعی، در میانه برنامه ناچار به ترک محل شدند تا از گسترش درگیری جلوگیری شود. رسانه های اقتدارگرا به جای پرداختن به علت برهم خوردن این برنامه قانونی با حمله عوامل لباس شخصی، بر سر رفتن یک دانشجوی بسیجی که ادعا می کنند کتک خورده، هیاهو به راه انداخته اند. اعضای بسیج دانشجویی که نقش خود را در برهم زدن این مراسم پنهان نمی کنند، علیه آن شبنامه هم پخش کرده اند. بر اساس آخرین خبرها، مهاجمان همچنان به تجمع خود ادامه داده اند و در حال قرائت بیانیه علیه مسئولان استان، رئیس دانشگاه، حراست و مسئولان امنیتی محلی هستند. آنها می گویند چرا مجوز ورود عوامل فتنه گر به دانشگاه صادر شده است!
•با دخالت مسئولان دانشگاه و مقام های امنیتی و جلوگیری از دعوت سخنرانان مستقل مراسم ۱۶ آذر در تمامی سه دانشگاه شیراز لغو شد.