راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 7510                   2015-05-14 15:07:40

بیانیه دانشجویان دانشگاه یاسوج ، امروز در محکومیت هرگونه تجاوز و خشونت علیه زنان و در محکومیت شدید قتل پریناز خسروانی

«متن قرائت شده در تجمع دوشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ دانشگاه یاسوج»
ما دانشجویان دانشگاه یاسوج ، امروز در محکومیت هرگونه تجاوز و خشونت علیه زنان و در محکومیت شدید قتل پریناز خسروانی گرد هم جمع شده ایم. از تجاوز های زنجیره ای و گروهی در کرمان و خمینی شهر و مشهد ، الناز بابازاده در تبریز ، زهرا بنی عامری و ریحانه جباری در تهران ، دختران چاقو زده شده در جهرم و زنان اسید به صورت در اصفهان و حال نوبت پریناز در کردستان بود. این خشونت سیستمی و اتوریته مردانه حاکم ، که زن را اسیر ، برده و تجاوز شده می خواهد دیگر امری غیر قابل انکار است.
حال نوبت به پریناز رسید که قربانی این اپیدمی تجاوز شود ، که او باید انتخاب می کرد: سکوت در برابر تجاوز یا دچار شدن به سرنوشت ریحانه یا راه سوم ، تن ندادن به این تجاوز و مرگ شرافتمندانه. اینکه متجاوز نیروی امنیتی رژیم بوده است یا نه در وهله دوم دارای اهمیت است. زن دیگر بدون هیچ مشکلی به سوژه تجاوز بدل شده است. از وزیر و وکیل و کارمند دون پایه ادارات ، معلم و استاد دانشگاه و آخوند و روحانی نیروی نظامی و امنیتی رژیم تا برادران و پدران خود ما ، همه زن را بعنوان قربانی می خواهند. چیزی که در هر ثانیه و لحظه در حال لمس آن هستیم.
پریناز یک کارگر خدماتی هتل بود. پریناز در برابر نادر مولودی. کارگر در برابر سرمایه دار. و متجاوز ، مرتضی هاشمی وند. باز هم زمین بازی آماده شد. کارگر ، سرمایه دار و نیروی سوم سرکوبگر و متجاوز در تیم سرمایه دار.
سیستم موجود دیگر با یورش های وحشیانه به معیشت کارگر ارضاء نمی شود. حال پس از .
کار کارگر و معیشت اش نوبت به جسم و جانش رسیده. زالویی که خون می خورد لحظه به لحظه فربه تر می شود و باز هم بیشتر می طلبد. از شلاق زدن کارگران معدن چادرملو ، کشتار وحشیانه کارگران خاتون آباد ، خود سوزی یونس عساکره و حالا تجاوز به پریناز.
اما در آنسوی قضیه رژیم نیز بیکار ننشسته و دست به لجن پراکنی در حوزه شخصی پریناز زده که پروپاگاندا ، شایعه پراکنی و یک روش قدیمی و تکراری جهت حمله و پست شمردن و تحقیر یک جنبش یا به عبا تی دیگر و بهتر ، شورش اجتماعی کوردهاست. حال رژیم می گوید ببینید ؛ پریناز یک جنده ، فاحشه است. تاره برادرش هم شاهدی بر این مدعاست و تازه اگر باور نمی کنید فیلم و اس ام اس هایش هم موجود ست. رژیم القاء می کند که خلق کوردستان به دنبال یک سلیطه و فاحشه به خیابان ها آمده اند. اما مرگ این دختر 26 ساله و دارای لیسانس مهندسی کامپیوتر ، «که روزی چون من و تو دانشجو بود» است که خشم خلق کورد را نسبت به این حجم عظیم از خشونت علیه زنان و تبعیض قومیتی-ملیتی را برانگیخته کرد. مردم به خیابان می آیند ، هتل را آتش می زنند ، از پلیس و سپاه می خورند و حتی میزنند.
آتش زیر خاکستر حال مشتعل شده ؛ برادران ، خواهران و رفقای ما در مهاباد خونین ، در سردشت مرگ آلود ، در مریوان ، شهر کاک فؤاد ؛ در سنندج سرخ و در سرتاسر کوردستان به خیابان ها آمده اند و ما نیز به نوبه خود حمایت همه جانبه مان را از این جنبش و شورش اجتماعی مردمی را اعلام می داریم و خشونت و تجاوز به زنان و تبعیض های قومیتی ، ملیتی ، نژادی ، زبانی و مذهبی را بر علیه خلق ترکمن ، عرب ، بلوچ ، کورد ، آذری و... را در هر ساحتی به شدت محکوم می نماییم و کاملا غیر انسانی می دانیم.
و این متن را با شعری از ''یانیس ریتسوس'' به پایان می رسانیم:
ما مست از سخنانی هستیم که
هنوز به فریاد در نیاورده ایم
مست از بوسه هایی هستیم
که هنوز نگرفته ایم
از روزهایی که هنوز نیامده‌اند
از آزادی که در طلبش بودیم
از آزادی که ذره به ذره به دست می آوریم
پرچم را بالا بگیر
تا بر صورت بادها سیلی بزند
حتی لاک پشت ها هم هنگامی که بدانند به کجا می روند
زودتر از خرگوش ها به مقصد میرسند.
21 اردیبهشت
دانشگاه یاسوج