راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 7428                   2015-03-12 15:25:41

گزارش برگزاری روز جهانی زن در ونکوور کانادا
پیام اتحاد چپ ایرانیان ونکوور به جشن پیروزی کوبانی و مراسم روز جهانی زن

گزارش برگزاری روز جهانی زن در ونکوور کانادا 1
- در روز شنبه 7 مارس به دعوت " کمیته کمک به بازسازی کوبانی " در ونکوور، مراسمی به پاس پیروزی کوبانی و نیز روز جهانی زن با حضور حدود 150 نفر به دو زبان کردی و فارسی برگزار شد که شامل : شعرخوانی ، پیام خوانی و سخنرانی همراه با موزیک دی جی و رقص و پایکوبی بود . قرار است کلیه درآمد این مراسم به کوبانی ارسال شود . دراین برنامه پیامی نیز از سوی " اتحاد چپ ایرانیان ونکوور" قرائت شد که متن آنرا در زیر ملاحظه میکنید . 2
- در روز یکشنبه هشت مارس به دعوت کمیته حقوق زنان فدراسیون کارگران استان بریتیش کلمبیا تظاهراتی در امتداد خیابان کامرشیال ونکوور با شرکت حدود 500 نفر برگزار شد که حدود بیست نفر از ایرانیان چپ از جمله فعالین اتحاد چپ ایرانیان ونکوور نیز در آن حضور داشتند . اجرای موزیک زنده و چند سخنرانی بزبان انگلیسی از دیگر بخشهای این راهپیمایی و تجمع بود .
----------------------------------------
پیام اتحاد چپ ایرانیان ونکوور به جشن پیروزی کوبانی و مراسم روز جهانی زن
حضار محترم ، زنان و مردان آزادیخواه و برابری طلب
بیش از یک قرن است که 8 مارس به عنوان روز جهانی زن تعیین شده است . کنگره زنان سوسیالیست اروپا در سال 1910 میلادی به پیشنهاد کلارا زتکین فعال جنبش کارگری و جنبش زنان آلمان، اینروز را به پاس مبارزات دلیرانه زنان کارگر صنایع نساجی نیویورک در هشتم مارس 1857 به نماد یک مبارزه دیرینه و نفس گیر علیه ستم جنسیتی تبدیل کرد تا شعله های مبارزه با تبعیض و نابرابری علیه نیمی از جمعیت جهان را روزبروز فروزان تر کند . از آن تاریخ به بعد در سایه مبارزات دلیرانه زنان و مردان ازاده ، زنان توانستند در بسیاری از کشورها به بخشی از حقوق پایمال شده خود دست یابند و حتی سازمان ملل را وادار کنند که هشت مارس را به عنوان روز بین المللی زنان برسمیت شناسد . بسیاری از این دستاوردها پس از انقلاب کارگری 1917 روسیه بدست آمد که با اعطای حق مسلم انتخاب کردن و انتخاب شدن ، زنان کارگر و زحمتکش را در مقیاس وسیع وارد عرصه اجتماع نمود. بسیاری از کشورهای حتی پیشرفته سرمایه داری تنها پس از پایان جنگ جهانی دوم بود که حق رای زنان را برسمیت شناختند . در ایران این مسئله حتی تا دهه 60 میلادی ( 1341 خورشیدی ) بطول انجامید .
اما حقوق زنان فقط به حق رای ختم نمی شود . نظام سرمایه داری و ایدئولوژیهای مردسالار از جمله مذاهب ، کماکان مانع اصلی رهایی کامل زنان محسوب می شوند . امروز حتی در پیشرفته ترین کشورهای سرمایه داری نیز زنان شاغل در برابر کار مشابه با مردان ، دستمزد مساوی دریافت نمی کنند و خشونت بویزه آزار جنسی و تنبیه بدنی ، کماکان بیداد میکند . در خاورمیانه ای که ما زندگی میکنیم نابرابری های نهادینه شده در نظام سرمایه داری با توحش و تحجر بنیاد گرایی مذهبی بویژه اسلام سیاسی عجین شده و ابعاد ستم کشی زنان را به شکل هولناکی مضاعف کرده است . اسلام سیاسی از افغانستان و پاکستان و ایران گرفته تا عراق و یمن و سوریه و شمال افربقا ، مرزهای بربریت را درنوردیده است . زنان و کودکان قربانیان اصلی بحرانها و جنگهایی هستند که محصول عملکرد مشترک سیاستهای امپریالیستی و تروریسم اسلامی محسوب می شوند . در چنین جهنمی است که شاهد مقاومت تاریخی ، درخشان و میلیونی زنان ازاده و سکولار از ایران تا کردستان و کوبانی قهرمان هستیم . در ماههای گذشته کوبانی همچون ستاره ای درخشان در قلب باتلاق خاورمیانه ، نوری از امید ، برابری طلبی ، ارمان خواهی و خود مدیریتی دمکراتیک توده ای که شیرزنان کوبانی ( کرد و عرب و آرامی و آشوری ) در آن نقش تعیین کننده ای داشته اند را به مردمان منطقه و همه عالم نشان دادند و با این کار خویش موجی از همبستگی بین المللی نیروهای مترقی و انسان دوست را برانگیختند . بر اثر مقاومت تاریخی زنان و مردان آزاده کوبانی و همدردی و همبستگی بین المللی با انها بوده که امروزه شاهد به خاک مالیده شدن پوزه داعش در شهر کوبانی و پاکسازی کامل ان از این نگین درخشان آزادیخواهی هستیم . اما داعش با همکاری آشکار و پنهان متحدین خارجی خود ، از شهر زیبای کوبانی ، جز ویرانه ای برجای نگذاشته است . کوبانی رها نشد که در ویرانه ای ادامه حیات دهد . بشریت مترقی همچنانکه برای پیروزی زنان و مردان کوبانی لحظه شماری میکردند و به کمک آنها شتافته بودند باید برای بازسازی آن نیز آستین ها را بالا زنند و نگذارند مردم این شهر در گرسنگی و بیماری و اواره گی ، از مقاومت جانانه خود پشیمان شوند و ازعدم تداوم همبستگی های مردمی بین المللی ناامید.
دفاع از کوبانی وظیفه ما بود ، کمک به بازسازی ان نیز وظیفه تخطی ناپذیر ماست !
با این رویکرد ، یاد همه جانباختگان کوبانی را گرامی میداریم و هشت مارس روز جهانی زن را به همه انسانهای برابری طلب شادباش میگوئیم !
اتحاد چپ ایرانیان ونکوور - 7 ماچ 2015