راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 7324                   2015-01-21 14:00:59

15 شهروند کُرد در میان اعدام‌شدگان یک ماه اخیر در ایران

http://kampain.info/mer.php?id=1676
در یک ماه اخیر دستکم 73 حکم اعدام در زندان‌های ایران به اجرا درآمده است
در یک ماه گذشته دستکم ۷۳ شهروند زندانی در ایران از سوی حکومت اسلامی این کشور اعدام شدند. فعالان حقوق بشر از اجرای احکام 15 شهروند کُرد در میان این اعدامی‌ها خبر داده‌اند.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، با اجرای رای دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۳، سه نفر اعدام شد. این در حالی است که در هفته اخیر، ۱۴ تن و در مجموع در ماه اخیر 73 نفر در زندان‌های ایران به جوخه دار سپرده شده‌اند.
خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند «حامد» فرزند رحیم، «سیاوش» فرزند پناهعلی و «علی» فرزند ابراهیم، سه زندانی محکوم به اعدامی بودند که به اتهام تجاوز به عنف، صبح امروز در ملاعام به دار آویخته شدند.
همچنین روز گذشته، یک جوان ۲۶ ساله به نام «م. س» در شهر «طرقبه و شاندیز» اعدام شد.
این در حالی است که بنا به اعلام مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه گذشته نیز، احکام اعدام «محمد رسول اعتمادی‌خواه» و 9 نفر دیگر در زندان «تایباد» اجرا شده است.
بنابه گزارش‌های منتشره از رسانه‌ها و همچنین بر پایه گزارش فعالان حقوق بشر، از اول دی‌ماه تا امروز اول بهمن‌ماه سال جاری، حداقل ۷۳ شهروند ایرانی، از سوی حکومت جمهوری اسلامی، در زندان‌های مختلف ایران به جوخه‌ی دار سپرده شده‌اند. فعالان مدافع حقوق بشر کُرد گفته‌اند که از این زندانیان اعدام شده، ۱۵ نفر از شهروندان کُرد هستند.
چهارشنبه ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۳ - ۲۱ ژانویه ۲۰۱۵