راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 6967                   2014-09-22 13:59:54

شرایط بحرانی در «کوبانی»

اخبار روز
نیروهای کرد که از شهر کوبانی در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه دفاع می‌کنند، می‌گویند نیروهای موسوم به دولت اسلامی برای حمله علیه آنها از فاصله ۱۵-۱۰ کیلومتری از موشک‌های دوربرد استفاده می‌کنند.
اوجلان آیسو، معاون فرمانده نیروهای کرد به بی‌بی‌سی گفت که وظیفه مردان جنگجوی او بسیار سنگین‌ بود، چرا که آنها باید قبل از آمدن به خط مقدم جنگ، اول خانواده‌های خود را به نقاط امن، به ترکیه می‌بردند.
او گفت نیروهای او توانسته‌اند چندین روستا را از نیروهای دولت اسلامی، داعش سابق پس بگیرند ولی شرایط در منطقه جنگی بسیار حاد است.
شرایط جنگی در اطراف شهر کوبانی و احتمال قریب‌الوقوع تصرف آن شهر توسط دولت اسلامی موجب یک موج بزرگ فرار از آن منطقه به طرف مرز ترکیه شده است. همزمان معاون نخست وزیر ترکیه هشدار داده که این کشور در حال تلاش برای غلبه بر یک فاجعه انسانی است که در اثر پیشروی نیروهای دولت اسلامی و فرار آوارگان کرد با آن مواجه شده است.
آوارگان کرد سوریه از روز پنج‌شنبه هفته گذشته پشت مرزهای ترکیه تجمع کردند تا در نهایت ترکیه روز جمعه ۳۰ کیلومتر مرز با سوریه را باز کرد. بعد از عبور حدود ۱۳۰ هزار کرد از مرز در سه روز گذشته، ترکیه امروز بیشتر نقاط مرزی با سوریه را بست.
سازمان ملل می‌گوید این بیشترین شمار آوارگانی است که در یک برهه زمانی کوتاه، از شروع درگیری‌های سوریه در سه سال پیش از سوریه گریخته‌اند. درحال حاضر از ۹ نقطه مرزی فقط دو منطقه عبور برای آوارگان باز مانده است.
روز گذشته پلیس ترکیه با کردهایی که می‌خواستند برای جنگ با داعش از مرز سوریه بگذرند، درگیر شد.
بسیاری از آوارگان کرد که توانسته‌اند خود را به ترکیه برسانند، در مدرسه‌های پرازدحام پناه داده شده‌اند.
ترکیه تابحال نزدیک به یک میلیون آواره کرد را در خاک خود پذیرفته است.
دولت اسلامی در نزدیکی مرزهای ترکیه
مرکز شهر کوبانی که عین‌العرب هم نامیده می‌شود، تا مرز ترکیه کمتر از دو کیلومتر فاصله دارد و این مسافت را می‌توان با پای پیاده در مدت ۲۰ دقیقه طی کرد.
مقام‌های سیاسی کرد در ترکیه از جوانان به‌ویژه کردهای جنوب شرقی این کشور خواسته‌اند که برای کمک به کردهای سوریه به کوبانی بروند. نزدیک شدن نیروهای دولت اسلامی/ داعش به خاک ترکیه باعث نگرانی مقام‌های این کشور شده است.
فراخوان به مبارزه ی مشترک کردها
در همین حال یک عضو شورای رهبری کنفدرالیزم جوامع کردستان (ک.ج.ک) کردهای سراسر منطقه را به پیکار مشترک علیه داعش دعوت کرد. به گزارش خبرگزاری فرات، دوران کالکان, خطاب به «حزب دموکرات بارزانی» و «اتحادیه میهنی کردستان» گفت که با جنگی تمام عیار علیه داعش در جنوب کردستان, می‌توانند از کوبانی حمایت کنند. کالکان بیان کرد که در رویارویی با تهدیدها بر ضد ملت کرد, باید خط‌مشی غیرمتحدانه کنار گذاشته شود.
دوران کالکان, عضو شورای رهبری ک.ج.ک در برنامه «عرصه سیاسی» شبکه تلویزیونی «استرک» گفت: داعش به یکباره سربرنیاورده است. وی یادآور شد که داعش با استفاده از سلاح‌هایی که از ارتش مالکی, ارتش اسد و حزب دموکرات بارزانی قدرت نظامی یافته است. وی افزود ترکیه به بهانه ی کمک به مخالفان سوریه, تمامی تکنولوژی پیشرفته نظامی ـ تسلیحاتی را در اختیار داعش قرار داده است. کالکان ضمن اشاره به کمک‌های عربستان و قطر به این گروه خاطرنشان ساخت که بخوبی می‌دانیم که داعش از سوی کدام کشور تغذیه می‌شود. دوران کالکان گفت هدف از پشتیبانی از داعش, «از سوی آن گروه‌های فاشیست» نابودی پتانسیل دموکراسی و آزادیخواهی ملت کرد است.
یورش به موجودیت و آزادی‌خواهی کردها
کالکان تصریح کرد صرفا علیه یک حزب و یا یک بخش کردستان حمله صورت نگرفته است, بلکه این حمله علیه موجودیت و آزادیخواهی کردها است. او خواست که کردها بخوبی به این وضعیت فکر کنند.
کالکان اظهار داشت هر کس مسئول است قیام کرده و علیه حملات داعش بایستد و مقاومت کند. وی افزود: «برای حمایت از برخی نه, بلکه برای تضمین آزادی و موجودیت خود مقاومت کنید. دیروز شنگال بود, امروز هم کوبانی. کی‌ می‌داند که فردا به دهوک, پس فردا به مهاباد, ماردین و آمد حمله نشود. دو سال پیش مشخص شد که به کوبانی حمله‌ای گسترده خواهد شد. حمله به شنگال هم از یک سال پیش معلوم بود. همه می‌گفتند مسایل عراق حل خواهد شد, جنوب کردستان امنیت یافته و آزاد شده است. کدام آزادی؟ کجاست امنیت؟ معلوم است که چنین چیزهایی وجود ندارد. معلوم است که مواضع و درک مسایل اشتباه است. حقیقت تنها با مقاومت و نبرد حاصل می‌شود».
همزمان با تشدید نبرد در کوبانی، حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» نیز خواستار پیوستن کردهای ترکیه به مبارزه با داعش در سوریه شده است.