راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 6626                   2014-04-16 22:42:10

تایید حکم اعدام و اعتصاب غذای مصطفی سلیمی زندانی سیاسی کُرد

http://hro-kurd.net/Article.aspx?fld=fa/Scout&id=404
http://hro-kurd.net/article.aspx?fld=fa/notes&catid=1&id=20
مصطفی سلیمی زندانی سیاسی كُرد محكوم به اعدام در اعتراض به تایید حكم اعدامش از سوی دیوان عالی كشور از 18 فروردین، دست به اعتصاب غذا زده است و در نهمین روز این اعتصاب به سلول انفرادی منتقل شد.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: مصطفی سلیمی (ایلویی) زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام از 18 فروردین‌ماه 1393، در اعتراض به تایید حکم اعدامش از سوی دیوان عالی کشور، دست به اعتصاب غذا زده است و امروز سه‌شنبه 26 فروردین‌ماه 1393، ماموران امنیتی در نهمین روز اعتصاب غذا، وی را به سلول انفرادی انتقال دادند.
گفته می‌شود وضعیت عمومی این زندانی سیاسی کُرد بسیار نامناسب و هر لحظه نیز رو به وخامت است. وی در ماه‌های اخیر، به صورت مستمر با مشکلات جسمی و بیماری روبه‌رو بوده و این موضوع باعث تشدید ضعف جسمانی وی شده است. تقاضای این زندانی برای رسیدگی پزشکی و همچنین اعتراض به حکم صادره اعدامش نیز با بی‌تفاوتی و کم‌توجهی مسوولان، بی‌نتیجه مانده است.
ﻣﻨﺎﺑﻊ مطلع ﻧﺰدﯾﮏ ﺑﻪ مصطفی سلیمی، درباره درمان وی می‌گویند: "ﻣﻘﺎﻣﺎت زﻧﺪان ﺑﻪ ﺳﻠﯿﻤﯽ اﺟﺎزه‌ی ﻣﻼﻗﺎت ﺑﺎ ﭘﺰﺷﮑﺎن را ﻧمی‌دهند و تابه‌حال ﺗﻨﮫﺎ داروھﺎی ﻣﺴﮑﻦ در اﺧﺘﯿﺎر وی ﻗﺮار داده‌اند." وی ھﻢ‌اﮐﻨﻮن از ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺷﺪﯾﺪ ھﺮ دو ﮐﻠﯿﻪ، ﮐﻤﺮدرد، درد در زاﻧﻮھﺎ و از ﻣﺸﮑﻼت ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ رﻧﺞ ﻣﯽ‌ﺑﺮد.
مصطفی سلیمی فرزند عبدالله، اهل روستای ایلو منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز است که در سال 1380 به عضویت یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد درآمد و تا حدود سه سال با این همکاری کرد.
این زندانی سیاسی محکوم به اعدام در اواخر سال 1382، به همکاری خود با حزب پایان داده و به دنبال آن در منزل یکی از اقوام خود در شهر نهاوند واقع در استان لرستان ساکن شد. نیروهای امنیتی در همان زمان اقدام به بازداشت وی کرده و پس از انتقال به اداره‌های اطلاعات و دادگاه‌های سنندج و سقز، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق محاربه به اعدام محکوم شد.
گفتنی است تقاضای فرجام مصطفی سلیمی در دادگاه و سپس کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضائیه رد شد. او مدتی را در زندان رجایی شهر کرج، در تبعید سپری کرد. این شهروند کُرد سقزی یک فرزند دارد و هم‌اکنون با توجه به تایید حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور، با اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام در زندان مرکزی سقز به‌سر می‌برد.
--
خبرگزاری ديدبان حقوق بشر کردستان