راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 6231                   2013-11-13 15:44:06

تشکیل حکومت موقت در کردستان سوریه


پس از پیشروی‌های چشم‌گیر در رویارویی با گروه‌های تکفیری، کردهای سوریه با صدور بیانیه‌ای از تشکیل دولت انتقالی در شمال این کشور خبر دادند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در این بیانیه آمده است: کردهای شمال شرق سوریه پس از رایزنی‌هایی که در شهر کردنشین قامشلی صورت گرفت و با گذشت چهار ماه از اعلام تصمیمشان برای تشکیل دولت انتقالی، دولتی غیرنظامی و انتقالی تشکیل دادند.
در بیانیه مذکور همچنین اعلام شده که مناطق کردنشین در سوریه به سه منطقه تقسیم می‌شود که هریک از این مناطق خود یک شورای محلی ویژه و نمایندگانی در شورای کل خواهند داشت.
براساس بیانیه مذکور در نشستی که طی چند روز گذشته در شهر قامشلی برگزار شد، طرح دولت انتقالی که حزب اتحاد دموکراتیک، بزرگترین حزب کردهای سوریه ارائه داده بود، مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین در این بیانیه تاکید شده که ماموریت دولت انتقالی تدوین قوانین انتخابات محلی و فراهم سازی مقدمات برای برگزاری انتخابات سراسری و تدوین قانون اساسی است.
همچنین اداره مسائل سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی مناطق کردنشین سوریه نیز از دیگر وظایف دولت انتقالی است.
از زمان خروج نیروهای نظام سوریه از مناطق کردنشین شمال این کشور در اواسط سال ۲۰۱۲ کردها اداره این مناطق را برعهده گرفته‌اند.
کردهای سوریه در درگیری‌هایی که با گروه‌های تکفیری در شمال این کشور داشتند، توانستند بخش‌های زیادی از مناطق شمالی این کشور را به کنترل خود درآورند.

گزارش خبرگزاری فرات
در نشستی که در مورد تشکیل حکومت موقت در کردستان سوریه برگزار شد و تشکل‌های کردها, اعراب, چچن‌ها و مسیحیان هم در آن حضور یافتند, تشکیل حکومت موقت غرب کردستان (سوریه) بطور رسمی اعلام شد. بنا به مدل حکومت موقت, غرب کردستان از ٣ «کانتون (کنفدره)» یا بعبارتی ایالت خودمدیر تشکیل می‌شود و مدیریت‌های آن کنفدره‌ها فعالیت‌های تدوین قانون اساسی و انتخابات را به انجام خواهند رساند.
به گزارش خبرگزاری فرات، این نشست به منظور بحث بر سر حکومت موقت ۲ روز پیش در شهر قامشلو آغاز شده بود و پس از ۲ روز گفتگو, به نتایجی قطعی رسید. این نشست در سالن همایش‌های «روابی» برگزار و به مدت ٣ ساعت بطول انجامید.
در نتیجه گفتگوها و تبادل‌نظرها در مورد پروژه مدیریت‌های محلی که «حزب اتحاد دموکراتیک, پ.ی.د» ارایه داده بود, مجلس عمومی غرب کردستان تأسیس شد. این مجلس دارای ٨۲ عضو از نمایندگان کرد, عرب, چچن و مسیحیان می‌باشد. «حکم خلو» عضو دیوان مجلس تأسیس شده در مورد قرارات اخذ شده با خبرگزاری هاوار مصاحبه‌ای انجام داد.

غرب کردستان از ٣ کانتون تشکیل شده
«خلو» گفت بنا به پروژه حزب پ.ی.د, غرب کردستان را به ٣ کانتون یا منطقه خودمدیر تقسیم کرده و آن کانتون‌ها «عفرین, کوبان و جزیر» می‌باشند. خلو همچنین افزود که هر یک از کانتون‌ها مجلس خاص خود را تأسیس می‌کند و در مجلس کل غرب کردستان جای خواهد گرفت.
«حکم خلو» بیان داشت که «شورای نظارت بر عملکرد مدیریت موقت» تحت نظارت «مجلس کل غرب کردستان» تشکیل شده و این شورا ۶۱ تن بوده و کردها, اعراب, چچن‌ها و مسیحیان در آن جای گرفته‌اند.
خلو در ادامه افزود که کمیته عالی «مجلس عمومی غرب کردستان» هم ۱٣ تن می‌باشند و از این ۱٣ تن ۲ تن نماینده کانتون عفرین, ۲ تن نماینده کانتون کوبان و ۹ تن هم نماینده کانتون جزیر هستند.
«حکم خلو» یادآور شد که مدیریت کنونی موقت است و وظیفه اصلی آن هم تدوین قانون انتخابات محلی, انجام فعالیت‌های انتخابات و تدوین قانون اساسی است.
خلو در خاتمه افزود که ما برای حل مسایل دفاعی, سیاسی و اقتصادی تلاش و فعالیت می‌کنیم.