راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 6055                   2013-09-14 14:06:11

دو اعدام و 25 سال حبس حاصل دادگاه سه متهم شهر شوش با کارگردانی پرس تی وی


فعالان در تبعید: شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به رياست قاضي سيد محمد باقر موسوي حكم اعدام دو نفر از فعالان عرب اهل شوش را صادر كرد.
بنا بر “اطلاع کمپین صلح فعالان در تبعید”، طی حكم دادگاه، علي جبيشاط و سيد ياسين موسوي به اعدام و سلمان چايان به 25 سال حبس در تبعيد در شهر يزد محكوم شدند.
احكم اعدام صادره،هفته پيش توسط دفتر دار وكيل تسخيري به خانواده ها ابلاغ شد!
دادگاه اين سه زندانی شهر شوش با حضور وكيل تسخيری برگزار شده و طبق اطلاع این کمپین، محكومان فرصتي براي دفاع از خود نداشتند.
طبق گزارش منابع محلي به این کمپین، اين سه محكوم اهل شوش که پس از صدور حکم، به زندان دزفول منتقل شدند.
در همین رابطه، روز چهارشنبه ٢٦/٦/٢٠١٣ كانال ” پرس تي وي” نیز اعترافات علي چبيشاط ، سيد ياسين موسوي و سلمان چايان را پخش نمود و آنها را به تروريست بودن و انفجار لوله گاز شوش متهم كرد.
این شیوه رفتار با زندانیان , نیروهای امنیتی با اين شیوه اعتراف گیری از فعالان عرب آنها را مجبور به اعترافات دروغین در کانال ” پرس تی وی ” نموده ، تا زمينه اي براي صدور احكام سنگين همچون اعدام را مهيا و آماده سازي مي كنند.
مشخصات این سه زندانی اهل شهرستان شوش، بشرح زير است: ١
- علي چبيشاط ( كعبي) فرزند حبيب متولد 28 اكتبر 1966 ساكن روستاي كعب خلف مسلم تابع شهر شوش كه در تاريخ ١١-١١-٢٠١٢ دستگير شد وي شاعر معروف شهر شوش میباشد. دستگيري وي در مراسم فاتحه خواني مادرش بود، نيروهاي اطلاعاتي بدون هيچ حكمي او را همراه دو فرزندش بنام هاي حسين چبيشاط 29 ساله و صلاح الدين چبيشاط ٢٢ ساله به بازداشتگاه اطلاعات بردند. علی چبیشاط به صورت وحشیانه ای مورد شکنجه فیزیکی و روحی قرار گرفته به طوری که فرزندان وی را در همان روزهاي اوليه در مقابل چشمانش شکنجه شده اند و حتى ناخن های او توسط شکنجه گران کشیده شده است. او هم اکنون از شکستگی دنده ها رنج می برد و چندين بار به علت وخامت وضعيت وي به بيمارستان منتقل شده است.
٢- سيد ياسين موسوي فرزند سيد سعدون ، ٣٤ ساله متأهل كه در تاريخ ١١-١١-٢٠١٢- دستگير شد. ٣
-سلمان چايان ٣٢ ساله فرزند مشحوت ، متأهل داراي يك فرزند ، در ١١-١١-٢٠١٢ دستگير شده بود. اين فعال فرهنگي بدليل فعاليتهايش دو بار دستگير و ٢ سال حبس داشت. در تاريخ ٢٧/٧/٢٠١٣ وضعيت سلمان وخيم شده و او را به بيمارستان فاطمه زهراء منتقل مي كنند.
اين سه زنداني اهل شهرستان شوش، در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز بودند و در تاريخ ۱۰ جولای ٢٠١٣ در اعتراض به فشارها و شکنجه های شدید دست به اعتصاب غذا زده بودند.
این افراد از اعضای موسسه فرهنگی شباب شوش (جوانان شوش) هستند که به اتهام همکاری در انفجار خط لوله گاز شهر شوش دستگیر شده اند. اتهامی که به شدت توسط این زندانیان رد شده است.
پرس تی وی پیش از برگزاری دادگاه و پیش از هر گونه بررسی اتهامات متهمین در دادگاه اقدام به پخش تیتراژی از اعترافات متهمین کرده بود.
كريم دحيمي فعال حقوق بشر