راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 5152                   2013-01-10 13:44:41

سه زن فعال سیاسی کرد در پاریس به قتل رسیدند

اخبار روز: خبرگزاری ها از قتل سه زن کرد در یک مرکز فعالیت های کردی در پاریس خبر داده اند. بنابر برخی گزارش ها این سه زن از فعالین پ. کا. کا بوده اند.
خبر سایت کردی NNSROJ: سکینه جان سز و دو زن سیاستمدار دیگر کُرد در پاریس ترور شدند
بر اساس گزارش های رسیده به NNSROJ شب گذشته "سکینه جان سز" که یکی از موسسین و رهبران حزب کارگران کردستان بود به همراه دو تن دیگر از زنان سیاستمدار کرد به نام های "لیلا سویلمز" و "فیدان دوغان" نماینده "کنگره ملی کردستان" در پاریس در دفتر "مرکز اطلاعات کردستان" در پاریس توسط افرادی ناشناس ترور شده اند.
مقامات پلیس پاریس تا کنون در خصوص این ترور هیچ گونه اظهار نظری نکرده و تحقیقات اولیه ادامه دارد.
منبعی مطلع در گفتگو با NNSROJ اظهار داشت که سکینه جان سز و فیدان دوغان بر اثر شلیک مستقیم گلوله به سر و لیلا سویلمز نیز بر اثر اصابت گلوله به شکم جان خود را از دست داده اند، همچنین گزارش شده است که هر سه نفر به وسیله سلاح مجهز به صدا خفه کن ترور شده اند.
"سکینه جان سز" یکی از رهبران موسسین حزب کارگران کردستان بود که مدت بیست سال را در زندان های ترکیه سپری کرده بود.
وزیر کشور فرانسه "ماوئل والس" با حضور یافتن در محل این ترور ضمن محکوم کردن این جنایت افزود " بی گمان این سه زن به قتل رسیده اند".
از سوی دیگر نیز معون دبیر کل حزب عدالت و توسعه "حسین چلیک" در واکنش نسبت به ترور این سه زن سیاستمدار کرد به خبرنگاران گفته است که ترور این افراد تلاشی است برای به انحراف کشانیدن مذاکرات حال حاضر. وی همچنین بدونه ارائه سند و مدرکی این جنایت را تصفیه حسابی داخلی نامید. صدها شهروند کُرد در حال حاضر در مقابل ساختمان مرکزی "انفورماسیون کردستان" تجمع کرده و شعار "ترکیه قاتل است" را سر می دهند.
"محمد اولکر" رئیس فدراسیون سازمان های کُردی در فرانسه "FEYKA" در فراخوانی از کردهای مقیم فرانسه درخواست کرد که به منظور محکوم کردن این جنایت در پاریس تجمع کنند.
این سازمان همچنین از تمام محصلین و دانشجویان کرد مقیم در فرانسه درخواست که از رفتن به مدارس و دانشگاه ها خوداری کرده و کاسبکاران کرد مغازه های خود را تعطیل کرده و پرچم های سیاه بر فراز مغازه های خود بر افرازند.
همچنین هر دو رهبر حزب صلح و دموکراسی "صلاح الدین دمیرتاش" و "گلتان کشاناک" ترور سکینه جان سز، فیدان دوغان و لیلا سویلمز را محکوم کرده و از مقامات فرانسه درخواست کردند که هرچه زودتر عاملان این جنایت را معرفی و محاکمه کرده و پرده از این جنایت بردارند.
خبرگزاری العربیه نوشته است: پلیس فرانسه روز پنجشنبه ۱۰-۱-۲۰۱۲ از کشته شدن سه فعال کُرد در یک "مرکز اطلاع رسانی کردستان" در شرق پاریس خبر داد. بر اساس این گزارش هر سه آنها در اثر شلیک گلوله ای به ناحیه سر به قتل رسیده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه" لیون ایدارت" رئیس این مرکز گفته است که هر سه قربانی از فعالان کُرد به شمار می آیند.
وی افزود که "ویدان دوگان" (٣۲ ساله)، یکی از کشته شدگان این حادثه، از اعضای این مرکز اطلاع رسانی بود.
"ایدارت" در این زمینه افزود که هر سه قربانی در روز چهارشنبه در این مرکز گردهم آمده بودند که به گفته وی یکی از اعضای انجمن کردها در پاریس شب گذشته در صدد ملاقات با آنها بود.
یک منبع پلیس فرانسه اعلام کرد، سه جسد در ساعت ۲ بامداد پنجشنبه در مرکز رسانه ای کردستان واقع در خیابان "لاوابیت" در منطقه ۱۰ پاریس کشف شد. این منبع افزود که صحنه حادثه نشان می دهد که این سه قربانی احتمالا اعدام شده اند، اما لازم است تحقیقات دقیق در این باره صورت گیرد. بخش جنایی پلیس قضائی پاریس مسئولیت تحقیق درباره این قتل ها را بر عهده گرفته است.
بنا به گزارش پلیس فرانسه، یکی از اجساد شناسایی شده متعلق به سکینه کانسز، یکی از بنیانگزاران حزب کارگران کردستان پ.کا.کا می باشد. در همین حال وزیر کشور فرانسه با ابراز تاسف از این حادثه گفته است چنین اعمال تروریستی در فرانسه غیرقابل قبول است.
بر اساس منابع آماری سازمان های حقوقی بین المللی نزاع و در گیری میان کردها و دولت ترکیه طی ۲۵ سال گذشته نزدیک به ۴۰ هزار قربانی بر جای گذاشته است.
شایان ذکر است که منابع دولتی در آنکارا اخیرا از مذاکرات بین عبدالله اوجلان رهبر زندانی کردها و دولت ترکیه به منظور حل مسئله کردستان از راه مسالمت خبر دادند.
بی بی سی در این مورد گزارش زیر را منتشر کرده است:
سه زن فعال کرد در محل انستیتو کردهای شهر پاریس به ضرب گلوله کشته شده‌اند که هر سه آنها از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته بودند. یکی از این زنان به نام سکینه جانسیز از بنیانگذاران پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) بوده است.
انگیزه این قتل‌ها هنوز مشخص نیست. در خلال ۲۵ سال درگیری میان دولت ترکیه و پ‌ک‌ک ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.
دولت ترکیه اخیرا گفت‌و‌گوهایی را با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ‌ک‌ک داشته تا این گروه را به خلع سلاح ترغیب کند.
یک منبع پلیس به خبرنگاران فرانسوی گفت: "صحنه جرم نشان دهنده نوعی اعدام است اما باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود."
فیدان دوآن، یکی از زنان به قتل رسیده ۳۲ سال داشت و در مرکز اطلاع رسانی انستیتو کردها در پاریس مشغول به کار بود.
در همین حال گفته شده نفر سوم با ملیت بلژیکی از نمایندگان کنگره کردستان بوده است.
مانوئل والاس، وزیر کشور فرانسه، این جنایت را محکوم کرده و گفته است که کشورش چنین جنایاتی را "تحمل" نمی‌کند.
وزیر کشور فرانسه در گفت‌و‌گو با یکی از رادیوهای فرانسه اعلام کرد: "این ترورها غیر قابل تحمل است و من امیدوارم که تحقیقات سریع پیش برود، باید به کارشناسان نیز اجازه دهیم تا کار خودشان را انجام دهند." فدراسیون انجمن کردها (فیکا) در فرانسه خواستار تجمع اعتراضی در پاریس شده است.
اجساد قربانیان امروز صبح زود، پنجشنبه (دهم ژانویه) کشف شد. لئون ادارت، نماینده فیکا به کانال خبری بی اف ام فرانسه گفت در این دفتر هیچ دوربین مدار بسته‌ای نبوده است.
آقای ادارت که مقتولان را می‌شناخته، گفت تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که همسایه‌ها هیچ صدایی نشنیده‌اند.